Logo miejscowosci Jarocin
KOMUNIKATY

Ważne

  • Informacjeangle-down
  • Gminaangle-down
  • O Jarocinieangle-down
  • Kup Bilet
  • E-Urząd
Twoje sugestie
Masz sugestie? Uwagi? Propozycje co do działania serwisu? Napisz!
2024-04-19 10:00:00

81. rocznica powstania w getcie warszawskim

81. rocznica powstania w getcie warszawskim

Dziś przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. Było to jedno z najbardziej dramatycznych i heroicznych zrywów w historii II wojny światowej. W spotkaniach poświęconych temu wydarzeniu wzięli udział uczniowie ze szkół w Roszkowie i Łuszczanowie. 

Jak co roku w rocznicę powstania w getcie warszawskim w stolicy zostaną uruchomione syreny alarmowe. W ten symboliczny sposób upamiętnieni zostaną bohaterowie tamtych wydarzeń. Symbolem zbiorowej pamięci o powstańcach getta stał się papierowy żółty żonkil.

Akcja "Żonkile" zorganizowana została w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Roszkowie i w Niepublicznym Zespole Szkół w Łuszczanowie. Uczniowie klas IV-VII obejrzeli filmy edukacyjne przygotowane przez Muzeum POLIN w Warszawie i wykonali papierowego żonkila.

 


W 1940 r. Niemcy ogrodzili murem część centrum Warszawy i stłoczyli tam prawie pół miliona Żydów ze stolicy i okolic. 19 kwietnia 1943 roku 2 tys. Niemców wkroczyło do getta, by je ostatecznie zlikwidować. Przeciwstawiło się im kilkuset młodych ludzi z konspiracyjnych Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW). Powstańcy pod dowództwem Mordechaja Anielewicza byli wycieńczeni i słabo uzbrojeni. Wiedzieli, że nie mają szans, ale woleli zginąć w walce, by ocalić godność. Pozostali mieszkańcy getta, około 50 tysięcy cywilów, przez wiele tygodni ukrywało się w kryjówkach i bunkrach. Ich opór był tak samo ważny jak ten z bronią w ręku. Przez wiele dni pozostali nieuchwytni - zeszli do podziemi i nie podporządkowali się rozkazom Niemców. Przez cztery tygodnie Niemcy równali getto z ziemią, paląc dom po domu. Schwytanych zabijali lub wywozili do obozów.

8 maja Anielewicz i kilkudziesięciu powstańców zostało otoczonych i popełniło samobójstwo. Nielicznym Żydom udało się wydostać kanałami z płonącego getta. 16 maja Niemcy wysadzili Wielką Synagogę przy ul. Tłomackie. Getto przestało istnieć.

Powstanie w getcie warszawskim, którego 81. rocznicę dziś obchodzimy, było jednym z najbardziej dramatycznych i heroicznych zrywów w historii II wojny światowej. 

 

GALERIA ZDJĘĆ
81. rocznica powstania w getcie warszawskim81. rocznica powstania w getcie warszawskim81. rocznica powstania w getcie warszawskim81. rocznica powstania w getcie warszawskim
Ilustracja przedstawiajaca pomoc techniczna

Poprawa dostępności cyfrowej dla wykluczonych - tekst alternatywny w związku z realizacją umowy o dofinansowanie nr DPT/BDG-II/POPT/5/22 zawartej dnia 14 stycznia 2022 r. w ramach inicjatywy pt. „Wsparcie rozwoju miast” w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020, współfinansowane ze środków Unii Europejskiej (w tym 85% ze środków UE, 15% ze środków budżetu państwa).

  • Regulamin
  • Polityka prywatności
  • Deklaracja dostępności
  • Zamów reklamę

Licencja i wykonanie Jarocińska Agencja Rozwoju na zlecenie Gminy Jarocin