Logo miejscowosci Jarocin
KOMUNIKATY

Ważne

  • Informacjeangle-down
  • Gminaangle-down
  • O Jarocinieangle-down
  • Kup Bilet
  • E-Urząd
Twoje sugestie
Masz sugestie? Uwagi? Propozycje co do działania serwisu? Napisz!
2024-04-18 15:00:00

Jak radzić sobie z hejtem nie tylko w szkole

Jak radzić sobie z hejtem nie tylko w szkole

W kolejnym spotkaniu – w ramach projektu „Stop Hejt” – wzięli udział uczniowie z gminy Jarocin. Dowiedzieli się m. in., jak radzić sobie z hejtem, gdzie szukać pomocy i o jakiej odpowiedzialności prawnej – w przypadku stosowania hejtu - należy wiedzieć.  


W Jarocińskim Ośrodku Kultury odbyło się kolejne spotkanie – w ramach projektu „Stop Hejt” - dla dzieci i młodzieży z klas IV-VIII uczęszczających do szkół podstawowych na terenie gminy Jarocin. Inicjatorem projektu jest zastępca Burmistrza Jarocina, Bartosz Walczak. 

Wyniki badań przeprowadzonych w placówkach oświatowych na terenie całej Polski wskazują, że co 5 dziecko w szkole podstawowej doświadczyło w ciągu ostatniego roku przemocy fizycznej lub psychicznej. - Ważne jest, by jeśli dzieci, młodzież doświadczają hejtu albo jakiejkolwiek przemocy psychicznej czy fizycznej, nie bali się o tym rozmawiać. Z kolegami i przyjaciółmi, ale przede wszystkim – z nauczycielami i rodzicami. Żeby zawsze wiedzieli, że to nie jest coś, co jest powodem do wstydu, czego należy się bać, udawać, że tego nie ma. Żeby nie bali się poprosić o pomoc - podkreśla Bartosz Walczak.


 „Stop hejt” to projekt społeczny realizowany pod patronatem Burmistrza Jarocina oraz Gminy Jarocin. Celem akcji jest uświadamianie, czym jest hejt, jakie mogą być jego skutki i jak przeciwdziałać temu rodzajowi przemocy.  

O zjawisku hejtu – czyli  obrażaniu, ośmieszaniu czy poniżaniu innych osób - mówi się już od wielu lat. Ta forma przemocy może dotknąć każdego z nas - w szkole, pracy, w internecie, w tzw. przestrzeni publicznej. Jednak to dzieci i młodzież są najbardziej narażone na skutki hejtowania. Wielu młodych ludzi nie potrafi sobie sama poradzić z atakami hejterów, którzy mają na celu wyłącznie obniżenie ich poczucia wartości. Projekt zakłada wzmocnienie i wsparcie młodzieży, która doznała hejtu, ale także promowania postawy NIE HEJTUJĘ

Projekt ma dwie odsłony -  muzyczną i edukacyjną. W ramach przedsięwzięcia powstała piosenka, której autorem jest jarociński raper – Stahoo. Wykonał ją w duecie z Marleną Patynko. Artyści do udziału w teledysku zaprosili młodzież z jarocińskich szkół ponadpodstawowych nr 1 i 2 oraz tancerzy z Mucha Studio z Jarocina. 


Główną częścią projektu są działania edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży z klas IV-VIII szkół podstawowych z terenu gminy Jarocin. W spotkaniach biorą udział również profilaktycy zajmujący się problematyką cyberprzemocy, hejtu, mowy nienawiści - z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jarocinie.

Uczniów, którzy wzięli udział w spotkaniu, przywitał Robert Ziółkowski, drugi zastępca Burmistrza Jarocina. O tym, jak dzieci i młodzież mogą, powinny wzajemnie się wspierać, mówiła Elżbieta Chlebowska – pedagog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jarocinie. - Nasze słowa mają ogromną moc. To, co mówimy i – jak mówimy – jest niezwykle ważne. Z hejtem jest tak, że tu raczej nie ma przemocy fizycznej – tutaj nikt nikogo nie popchnie, nie uderzy, nie kopnie, nie opluje, niczego nie zabierze, tylko te słowa, które pisze najczęściej, czasem mówi - one ranią - podkreśliła Elżbieta Chlebowska. Mówiła o tym, jak łatwo sprawdzić, czy to, co chcemy powiedzieć lub napisać, jest hejtem. - Po pierwsze: - czy powiedziałbym to w cztery oczy, patrząc na tę osobę. Po drugie: - czy powiedziałbym to przy rodzicach, przy koleżankach, przy przyjaciołach, przy nauczycielach. Czy to jest taki komentarz, że nie wstydziłbym się tego powiedzieć przy świadkach i nie będąc ukrytym za jakimś nickiem - dodała pedagog. Tłumaczyła, jak ważne jest, by nie hejtować, nie lajkować i nie udostępniać przykrych, krzywdzących dla innych treści. 


Poniżanie, obrażanie, wyśmiewanie, wyrażanie negatywnych komentarzy, wulgarne i agresywne atakowanie drugiej osoby - to wszystko to hejt. Jak radzić sobie z hejtem, do kogo się zwrócić po pomoc mówiła również przedstawicielka jarocińskiej policji st. asp. Karina Migalska-Cepa. - Prawie codziennie mam telefon od jakiegoś rodzica z prośbą o pomoc w rozwiązaniu konfliktu w danej klasie, który jest związany w większości – z cyberzagrożeniem, z hejtem, z brakiem akceptacji. Tych telefonów jest mnóstwo. (…) Krzywdząc inne osoby, krzywdzimy też siebie. Pokłosiem takich sytuacji są próby samobójcze. W przeciągu ostatnich kilku miesięcy zdarzył się tydzień, gdy były dwie takie - to był 10-letni chłopak i 13-letnia dziewczyna. W obydwóch przypadkach to były kwestie związane ze szkołą, z klasą, z brakiem akceptacji, z hejtem, z agresją - mówiła funkcjonariuszka jarocińskiej policji. - Zobaczcie i pomyślcie sami – bo w tym wieku jesteście - co się musiało zadziać w tym młodym człowieku, że w wieku 10, 13 lat chciał sobie odebrać życie? Hejt to nie jest zabawa. Obrażanie kogoś to nie jest zabawa. Trzeba pamiętać, że w internecie nikt nie jest anonimowy. Nie reagując, przyzwalając na hejt, na zło, też stajemy się winni i też odpowiadamy prawnie, bo przykładamy się do tego, co niedobrego się dzieje. Co bardzo ważne - już od 10. roku życia młodzi ludzie prawnie odpowiadają za swoje czyny.  

O tym, jak należy reagować na wszelkie sytuacje, gdy mamy do czynienia z hejtem, mówili uczniom także Stahoo oraz Kinga Mucha, właścicielka Mucha Studio. Zaprezentowany został również teledysk zrealizowany w ramach projektu. 

ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRAWNA NIELETNICH ZA CYBERPRZEMOC – AGRESJĘ ELEKTRONICZNĄ
 

Cyberprzemoc to takie zachowania jak stosowanie przemocy przez prześladowanie, uporczywe nękanie, obrażanie, zastraszanie, wyśmiewanie się, podszywanie się pod kogoś, włamywanie się na cudze konta, publikowanie oraz rozsyłanie filmów, które kogoś ośmieszają, tworzenie obrażających kogoś stron internetowych czy pisanie obraźliwych komentarzy za pośrednictwem internetu z wykorzystaniem portali społecznościowych, forum dyskusyjnych czy chociażby poczty elektronicznej, a także telefonu komórkowego.

W zakresie odpowiedzialności prawnej osoba, która dopuszcza się takiego czynu, odpowiada z przepisów Kodeksu Karnego takich jak na przykład:

•    artykuł190 (groźba karalna),
•    artykuł 190a (uporczywe nękanie - stalking),
•    artykuł 212 (zniesławienie), artykuł 216 (znieważenie),
•    artykuł 265 (przestępstwa przeciwko ochronie informacji).

GALERIA ZDJĘĆ
Jak radzić sobie z hejtem nie tylko w szkoleJak radzić sobie z hejtem nie tylko w szkoleJak radzić sobie z hejtem nie tylko w szkoleJak radzić sobie z hejtem nie tylko w szkoleJak radzić sobie z hejtem nie tylko w szkoleJak radzić sobie z hejtem nie tylko w szkoleJak radzić sobie z hejtem nie tylko w szkoleJak radzić sobie z hejtem nie tylko w szkoleJak radzić sobie z hejtem nie tylko w szkole
Ilustracja przedstawiajaca pomoc techniczna

Poprawa dostępności cyfrowej dla wykluczonych - tekst alternatywny w związku z realizacją umowy o dofinansowanie nr DPT/BDG-II/POPT/5/22 zawartej dnia 14 stycznia 2022 r. w ramach inicjatywy pt. „Wsparcie rozwoju miast” w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020, współfinansowane ze środków Unii Europejskiej (w tym 85% ze środków UE, 15% ze środków budżetu państwa).

  • Regulamin
  • Polityka prywatności
  • Deklaracja dostępności
  • Zamów reklamę

Licencja i wykonanie Jarocińska Agencja Rozwoju na zlecenie Gminy Jarocin