Logo miejscowosci Jarocin
KOMUNIKATY

Ważne

  • Informacjeangle-down
  • Gminaangle-down
  • O Jarocinieangle-down
  • Kup Bilet
  • E-Urząd
Twoje sugestie
Masz sugestie? Uwagi? Propozycje co do działania serwisu? Napisz!
2024-03-01 14:45:00

Uczcili pamięć „Żołnierzy Wyklętych”

Uczcili pamięć „Żołnierzy Wyklętych”

    Delegacja gminy Jarocin z wiceburmistrzem Bartoszem Walczakiem na czele wzięła udział w jarocińskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. 


Uroczystość odbyła się w miejscu, gdzie w 1946 roku funkcjonariusze komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa zamordowali ppor. Józefa Rosadę pseudonim „Sokół” i kpr. Stanisława Pawlaka pseudonim „Sokół”. Pomnik przy Al. Niepodległości, upamiętniający tych dwóch Żołnierzy Wyklętych, a także członków organizacji niepodległościowych „Skrusz Kajdany” i „Biała Róża”, które działały w Jarocinie i na terenie powiatu jarocińskiego po II wojnie światowej, został odsłonięty w 2018 r.

Pamięć "Żołnierzy Wyklętych" uczcili samorządowcy, kombatanci, służby mundurowe oraz młodzież. Licznie przybyłe delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. W trakcie uroczystości odczytany został apel pamięci, a żołnierze 16. jarocińskiego batalionu remontu lotnisk oddali salwę honorową na cześć „Żołnierzy Niezłomnych”. 

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" to święto państwowe. W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę uznającą zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość. „Żołnierze Wyklęci walczyli o wolną ojczyznę i dobrowolnie oddawali za nią swoje życie.

Tablica poświęcona ofiarom reżimu komunistycznego i faszystowskiego od listopada 2012 roku znajduje się na murze Gimnazjum nr 1 w Jarocinie. Wcześniej, tj. od 11 listopada 1997 roku znajdowała się na ścianie budynku, w którym mieściła się siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Jarocinie (przy ul. Kościuszki 27).

GALERIA ZDJĘĆ
Uczcili pamięć „Żołnierzy Wyklętych”Uczcili pamięć „Żołnierzy Wyklętych”Uczcili pamięć „Żołnierzy Wyklętych”Uczcili pamięć „Żołnierzy Wyklętych”Uczcili pamięć „Żołnierzy Wyklętych”Uczcili pamięć „Żołnierzy Wyklętych”Uczcili pamięć „Żołnierzy Wyklętych”Uczcili pamięć „Żołnierzy Wyklętych”
Ilustracja przedstawiajaca pomoc techniczna

Poprawa dostępności cyfrowej dla wykluczonych - tekst alternatywny w związku z realizacją umowy o dofinansowanie nr DPT/BDG-II/POPT/5/22 zawartej dnia 14 stycznia 2022 r. w ramach inicjatywy pt. „Wsparcie rozwoju miast” w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020, współfinansowane ze środków Unii Europejskiej (w tym 85% ze środków UE, 15% ze środków budżetu państwa).

  • Regulamin
  • Polityka prywatności
  • Deklaracja dostępności
  • Zamów reklamę

Licencja i wykonanie Jarocińska Agencja Rozwoju na zlecenie Gminy Jarocin