Logo miejscowosci Jarocin
KOMUNIKATY

Ważne

  • Informacjeangle-down
  • Gminaangle-down
  • O Jarocinieangle-down
  • Kup Bilet
  • E-Urząd
Twoje sugestie
Masz sugestie? Uwagi? Propozycje co do działania serwisu? Napisz!
2024-03-01 11:45:00

W hołdzie dla gen. Stanisława Taczaka

W hołdzie dla gen. Stanisława Taczaka

W 64. rocznicę śmierci gen. Stanisława Taczaka - pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego pod pomnikiem w Mieszkowie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. 


W uroczystości wzięli udział: wiceburmistrz Bartosz Walczak, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Jarocinie Karolina Wielińska-Kuś, radni powiatowi: Elżbieta Kostka i Julian Zegar oraz radny gminny Maciej Śledzianowski. Byli też druhowie z OSP w Mieszkowie i Osieku, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie Katarzyna Świderska, przedstawiciele lokalnych organizacji oraz dzieci z przedszkola.

Sołtys Mieszkowa Barbara Krysztofiak-Jurek zaprosiła wszystkich na uroczystość z okazji 150-lecia urodzin generała Taczaka – 8 kwietnia.

Generał Stanisław Taczak urodził się 8 kwietnia 1874 r. w Mieszkowie. Po maturze ukończył kurs aspirantów oficerskich w trakcie służby wojskowej w 155. Pułku Piechoty w Ostrowie Wlkp. Był głównodowodzącym Powstania Wielkopolskiego, generałem brygady Wojska Polskiego. W 1914 r. został zmobilizowany do 46. Pułku Piechoty Obrony Krajowej, trafił na front rosyjski. Następnie brał udział w tworzeniu polskich sił zbrojnych pod egidą władz niemieckich. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości włączył się w organizowanie Wojska Polskiego. W grudniu 1918 roku wyjechał w sprawach rodzinnych do Berlina, a następnie do Poznania. 28 grudnia 1918 został pierwszym dowódcą Powstania Wielkopolskiego, którym kierował do 15 stycznia 1919 r., kiedy to przekazał dowodzenie przybyłemu z Warszawy gen. Józefowi Dowbor-Muśnickiemu. Jako dowódca 69. Pułku Piechoty wziął udział w wojnie przeciwko bolszewikom. Po zakończeniu działań bojowych mianowany został dowódcą 17. Dywizji Piechoty w Gnieźnie. W 1923 r. awansowano go do stopnia generała brygady. Podczas przewrotu majowego w 1926 r. stanął po stronie rządu. W 1930 r. przeniesiony został w stan spoczynku. We wrześniu 1939 roku został wzięty do niewoli w trakcie przedostawania się z Poznania do Warszawy. Czas wojny spędził obozach jenieckich. W maju 1947 r. wrócił do Polski. Zamieszkał w Janikowie na Kujawach, utrzymując kontakty z dawnymi powstańcami wielkopolskimi. Zmarł 2 marca 1960 r. W 1988 r. prochy gen. Taczaka sprowadzono do Poznania i złożono na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Generał brygady Stanisław Taczak odznaczony był m.in. Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Orderem Odrodzenia Polski, francuskim Orderem Legii Honorowej. W setną rocznicę zrywu w grudniu 2018 r. prezydent Andrzej Duda nadał pośmiertnie organizatorowi i pierwszemu dowódcy Powstania Wielkopolskiego, generałowi brygady Stanisławowi Taczakowi, Order Orła Białego.


 

GALERIA ZDJĘĆ
W hołdzie dla gen. Stanisława TaczakaW hołdzie dla gen. Stanisława TaczakaW hołdzie dla gen. Stanisława TaczakaW hołdzie dla gen. Stanisława TaczakaW hołdzie dla gen. Stanisława TaczakaW hołdzie dla gen. Stanisława TaczakaW hołdzie dla gen. Stanisława TaczakaW hołdzie dla gen. Stanisława Taczaka
Ilustracja przedstawiajaca pomoc techniczna

Poprawa dostępności cyfrowej dla wykluczonych - tekst alternatywny w związku z realizacją umowy o dofinansowanie nr DPT/BDG-II/POPT/5/22 zawartej dnia 14 stycznia 2022 r. w ramach inicjatywy pt. „Wsparcie rozwoju miast” w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020, współfinansowane ze środków Unii Europejskiej (w tym 85% ze środków UE, 15% ze środków budżetu państwa).

  • Regulamin
  • Polityka prywatności
  • Deklaracja dostępności
  • Zamów reklamę

Licencja i wykonanie Jarocińska Agencja Rozwoju na zlecenie Gminy Jarocin