Logo miejscowosci Jarocin
KOMUNIKATY

Ważne

  • Informacjeangle-down
  • Gminaangle-down
  • O Jarocinieangle-down
  • Kup Bilet
  • E-Urząd
Twoje sugestie
Masz sugestie? Uwagi? Propozycje co do działania serwisu? Napisz!
2023-12-04 11:30:00

Wiosną pojedziemy nową drogą w Golinie

Wiosną pojedziemy nową drogą w Golinie

    Trwa budowa drogi do terenów inwestycyjnych w Golinie. Prace są już daleko zaawansowane. Pierwszym jej odcinkiem będzie można jeździć już wiosną 2024 roku. 

    Droga przebiegać będzie od krajowej „15” w Golinie - przez ulicę Asfaltową - do drogi na Obrę w kierunku terenów inwestycyjnych. Budowa nowego połączenia jest daleko zaawansowana. Już wiosną przyszłego roku będzie można korzystać z pierwszego odcinka – do drogi na Obrę. Realizacja inwestycji przyczyni się do zmniejszenia ruchu, przede wszystkim ciężkich samochodów ciężarowych, na ulicy Dworcowej w Golinie. Obecnie jest ona jedną z najbardziej obciążonych dróg w gminie Jarocin. 

    Koszt budowy drogi do terenów inwestycyjnych opiewa na 28 mln zł, jednak z budżetu gminy na ten cel przeznaczone będzie 1,4 mln zł. Pozostałe 26,6 mln zł pochodzi z pozyskanego przez gminę dofinansowania w ramach II edycji Polskiego Ładu - Funduszu Inwestycji Strategicznych. Zgodnie z harmonogramem realizacja inwestycji ma się zakończyć w styczniu 2025 roku.

    W perspektywie czasowej gminny plan jest jednak jeszcze bardziej ambitny, bo w przyszłości nowa droga, biegnąc od terenów inwestycyjnych w kierunku drogi krajowej nr 15, mogłaby zostać przedłużona aż do Jarocina, do ronda przy Orlenie. Wówczas droga „15” ominęłaby Golinę, Ciświcę i Jarocin. Wyprowadzenie z tego terenu ruchu tranzytowego, zdecydowanie zwiększyłoby bezpieczeństwo mieszkańców. O to, czy budowa obwodnicy jest potrzebna, burmistrz Jarocina zapytał mieszkańców w  konsultacjach społecznych. Oddano 552 głosy. Za realizacją inwestycji opowiedziało się 97,28 % głosujących. 

Adam Pawlicki - burmistrz Jarocina
To alternatywne połączenie odciąży ul. Dworcową, która jest w fatalnym stanie technicznym. To kolejny krok do naszych jeszcze dalszych planów, bo w przyszłości nowa droga, biegnąc od terenów inwestycyjnych w kierunku drogi krajowej nr 15, mogłaby zostać przedłużona aż do Jarocina, do ronda przy Orlenie. Wówczas droga krajowa nr 15 ominęłaby Golinę, Ciświcę, Jarocin.

Ilustracja przedstawiajaca pomoc techniczna

Poprawa dostępności cyfrowej dla wykluczonych - tekst alternatywny w związku z realizacją umowy o dofinansowanie nr DPT/BDG-II/POPT/5/22 zawartej dnia 14 stycznia 2022 r. w ramach inicjatywy pt. „Wsparcie rozwoju miast” w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020, współfinansowane ze środków Unii Europejskiej (w tym 85% ze środków UE, 15% ze środków budżetu państwa).

  • Regulamin
  • Polityka prywatności
  • Deklaracja dostępności
  • Zamów reklamę

Licencja i wykonanie Jarocińska Agencja Rozwoju na zlecenie Gminy Jarocin