Logo miejscowosci Jarocin
KOMUNIKATY

Ważne

  • Informacjeangle-down
  • Gminaangle-down
  • O Jarocinieangle-down
  • Kup Bilet
  • E-Urząd
Twoje sugestie
Masz sugestie? Uwagi? Propozycje co do działania serwisu? Napisz!
2023-11-29 16:40:00

Młyn nad Lutynią odzyska dawną świetność

Młyn nad Lutynią odzyska dawną świetność

Dziś podpisana została umowa na modernizację i rozbudowę młyna nad Lutynią w Wilkowyi. Zgodnie z planem prace mają zakończyć się 1 lipca przyszłego roku. 


Zrewitalizowany młyn ma stać się regionalnym centrum kultury oraz miejscem działań artystycznych i edukacyjnych. - Jestem niezmiernie zadowolony, że dzisiaj możemy realizować marzenia, które mieliśmy, plany, które kreśliliśmy. Dzisiaj przekazaliśmy plac budowy i w ciągu najbliższych 7 miesięcy zrewitalizujemy i rozbudujemy Młyn nad Lutynią – podkreśla Burmistrz Jarocina Adam Pawlicki. - Organizowanych będzie tu wiele wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, do udziału w których już dziś wszystkich zapraszamy. Jest to historyczny moment, w którym marzenia – nie tylko moje, ale również wielu mieszkańców gminy Jarocin – się spełniają – mówi burmistrz Pawlicki. 

Renowacja obiektu obejmie modernizację elewacji zewnętrznej i uzupełnienie ubytków w stropie. Budynek zostanie dostosowany do przepisów przeciwpożarowych, a wejście - dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Do młyna doprowadzone zostaną media, dobudowane toalety, zaplecze gastronomiczne oraz taras. Zagospodarowany zostanie także teren wokół młyna. - Młyn miał swój okres świetności w latach 20-tych ubiegłego wieku. Mój pradziadek – Józef Szmytkowski przyszedł tutaj, żeby ten młyn rozbudować i zastąpić koło młyńskie turbiną Francisa. Zwiększyła się w ten sposób czterokrotnie wydajność młyna. Można było wyprodukować cztery razy więcej mąki. Po 100 latach młyn zostanie ponownie rozbudowany. Można powiedzieć, że historia tego miejsca kołem młyńskim się toczy – mówi Andrzej Siliński, prezes PRD DROBUD. 

Po modernizacji obiekt stanie się całorocznym miejscem spotkań, integracji i kultywowania historii. - To miejsce już jest atrakcyjne i bardzo lubiane przez mieszkańców. Tu, przy szumie Lutyni, na tarasie będzie można się spotkać, odpocząć i poczuć się tak, jak w Bieszczadach albo jeszcze lepiej. Będzie przepięknie - zapowiedział Adam Pawlicki.

W spotkaniu po podpisaniu umowy wzięli udział lokalni działacze. - Założyliśmy Stowarzyszenie Przyjaciół Młyna nad Lutynią. Będziemy wspólnie aktywizować młyn, organizować warsztaty, imprezy, spotkania, koncerty. Młyn na pewno będzie tętnił życiem kulturalnym - mówi Katarzyna Dorsz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Młyna nad Lutynią.

Prace budowlane przeprowadzone zostaną przez Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych „Drobud” w ciągu 215 dni. Koszt wykonania inwestycji to ponad 2,8 mln zł. 1 mln zł na ten cel stanowi dofinansowanie ze środków Fundacji Most the Most, która działa na rzecz kultury i sztuki, a jej celem jest m.in. wspieranie projektów związanych z rewitalizacją zabytków oraz popularyzacja dziedzictwa kulturowego Polski. Pozostałe środki pochodzić będą z budżetu gminy. Kapitalny remont młyna zakończy się 1 lipca 2024 roku. 

 

GALERIA ZDJĘĆ
Młyn nad Lutynią odzyska dawną świetnośćMłyn nad Lutynią odzyska dawną świetnośćMłyn nad Lutynią odzyska dawną świetnośćMłyn nad Lutynią odzyska dawną świetnośćMłyn nad Lutynią odzyska dawną świetność
Ilustracja przedstawiajaca pomoc techniczna

Poprawa dostępności cyfrowej dla wykluczonych - tekst alternatywny w związku z realizacją umowy o dofinansowanie nr DPT/BDG-II/POPT/5/22 zawartej dnia 14 stycznia 2022 r. w ramach inicjatywy pt. „Wsparcie rozwoju miast” w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020, współfinansowane ze środków Unii Europejskiej (w tym 85% ze środków UE, 15% ze środków budżetu państwa).

  • Regulamin
  • Polityka prywatności
  • Deklaracja dostępności
  • Zamów reklamę

Licencja i wykonanie Jarocińska Agencja Rozwoju na zlecenie Gminy Jarocin