Logo miejscowosci Jarocin
KOMUNIKATY

Ważne

  • Informacjeangle-down
  • Gminaangle-down
  • O Jarocinieangle-down
  • Kup Bilet
  • E-Urząd
Twoje sugestie
Masz sugestie? Uwagi? Propozycje co do działania serwisu? Napisz!
2023-11-25 14:00:00

JaCEK w prezencie na 70-lecie cechu

JaCEK w prezencie na 70-lecie cechu

Wczoraj oficjalnie oddany do użytku został budynek Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kariery. Otwarcie nowoczesnego ośrodka edukacyjnego, który powstał w ramach innowacyjnego partnerstwa samorządu gminnego i rzemieślników, zostało połączone z 70-leciem działalności Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie.  

Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Marcina w Jarocinie w intencji rzemiosła, którą odprawił ks. prałat Dariusz Matusiak. Potwierdzeniem zakończenia budowy nowego obiektu przy ul. Barwickiego było przecięcie symbolicznej wstęgi. 
- Nasz plan był bardzo ambitny i nieszablonowy. To innowacyjne partnerstwo z samorządem to taka rzecz, która pewnie nie przydarzyła się innemu cechowi w Polsce. Współpraca samorządu z rzemieślnikami jest bardzo ważna, ponieważ, moim zdaniem, jest to najważniejsze środowisko do nauki zawodu – podkreślił burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki. Podczas uroczystości odsłonięta została tablica upamiętniająca współpracę między Gminą Jarocin a Cechem Rzemiosł Różnych w Jarocinie. 

Jarocińskie Centrum Edukacji i Kariery to placówka, która pomaga mieszkańcom zdobyć nowe kwalifikacje i uprawnienia. To także ważne ogniwo dużego projektu „Jarocin - Miastem Jutra”, na realizację którego gmina Jarocin pozyskała dofinansowanie z Funduszy Norweskich. - Jako samorząd i cech robiliśmy tego typu projekt pierwsi w Polsce. To, co wydawało nam się niemożliwe, stało się możliwe. Miejmy nadzieję, że owoce tej instytucji będą przez długie lata widoczne tutaj, na Ziemi Jarocińskiej - dodał zastępca burmistrza Bartosz Walczak, koordynator projektu. 3,5 mln zł przeznaczone zostało na budowę obiektu. Kolejne 2 mln zł to środki wykorzystywane na uruchomienie i funkcjonowanie centrum, czyli m. in. na organizację różnego rodzaju kursów i szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe, które organizowane są już od ponad roku. - Dla innych samorządów w Polsce jesteście -  pod wieloma względami - wzorem. Ten projekt nie tylko służy edukacji, ale jest przede wszystkim formą współpracy między samorządem a lokalnymi partnerami, lokalnymi przedsiębiorcami. W ten sposób dokonuje się lokalny rozwój - podkreślił Tomasz Potkański, zastępca Dyrektora Biura Związku Miast Polskich, kierownik projektu "Rozwój Lokalny" Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Nowy dwukondygnacyjny budynek powstał przy ulicy Barwickiego, w  miejscu dawnej sali Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie. Realizacja inwestycji rozpoczęła się w lipcu 2022 roku. Na parterze znajdują się edukacyjne pracownie zawodowe i szkoleniowe, na piętrze - sale wykładowe. Cech Rzemiosł Różnych, który prowadzi JaCKA, zrzesza ponad dwustu rzemieślników, dzięki czemu doskonale potrafi zaplanować działania, odpowiadające na realne potrzeby rynku pracy. - W tym obiekcie będzie można znaleźć nowy zawód albo dokształcić się. Cieszę się, że właśnie z cechem zrealizowaliśmy ten projekt, bo to środowisko jest najbardziej twórcze, jeżeli chodzi o rynek pracy - powiedział burmistrz Jarocina Adam Pawlicki.

JaCEK organizuje kursy: prawa jazdy, przedsiębiorczości, obsługi koparko-ładowarki, CNC, walca drogowego, koparki jednonaczyniowej kl.I, ładowarki jednonaczyniowej kl.III, spawania TIG, MAG, kadry i płace od podstaw, księgowość od podstaw, rejestratorka/rejestrator medyczny. Plany centrum na następne miesiące są ambitne i obejmują realizację kursów: diagnosty samochodowego, prawa jazdy kat. C, C+E oraz D, przedsiębiorczości, zawierającego m.in. elementy prowadzenia biznesu w mediach społecznościowych. Kolejną formą działalności będą dyżury doradców ds. ścieżki zawodowej i przedsiębiorczości.

Otwarcie Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kariery połączone zostało z 70-leciem Cechu. Jubileusz był również okazją do wręczenia odznaczeń rzemieślniczych. Najwyższe wyróżnienie w rzemiośle – Odznakę Honorową – Szablę Kilińskiego w dowód uznania za wieloletnią pracę zawodową, zaangażowanie osobiste w problemy rzemiosła, wzorową pracę oraz kontakt ze środowiskiem rzemieślniczym otrzymali: burmistrz Jarocina Adam Pawlicki oraz podstarszy Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie Józef Robak, zasłużony działacz i rzemieślnik.   

Platynowy Medal im. Jana Kilińskiego "Za zasługi dla Rzemiosła Polskiego" wraz z odznaką za zaangażowanie i działania podejmowane na rzecz rzemiosła polskiego otrzymali Cech Rzemiosł Różnych w Jarocinie oraz Wiesław Kuliński.

Złoty Medal im. Jana Kilińskiego "Za zasługi dla Rzemiosła Polskiego" wraz z odznaką za wieloletnią i wzorową pracę na rzecz środowiska jarocińskich rzemieślników oraz w uznaniu zasług w działalności samorządu rzemiosła odebrali Leszek Błaszczyk i Roman Łukaszewski.

Srebrny Medal im. Jana Kilińskiego "Za zasługi dla Rzemiosła Polskiego" wraz z odznaką za zaangażowanie i działania podejmowane na rzecz rzemiosła polskiego otrzymali: Leszek Matela i Eugeniusz Wojtczak.

Honorową Odznakę im. Jana Kilińskiego "Za zasługi dla Rzemiosła Polskiego" wraz z odznaką za szczególne zasługi i wieloletnią ofiarną działalność w ramach zawodowych działań w realizacji zadań z rzemiosła przyznano: Monice Kowalczyk, Krzysztofowi Kowalczykowi, Tomaszowi Bogielczykowi i Krystianowi Kowalskiemu.

------------
Jarocińskie Centrum Edukacji i Kariery realizowane jest przez Gminę Jarocin i Cech Rzemiosł Różnych w ramach projektu Jarocin Miastem Jutra, który finansowany jest z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 i budżetu Państwa w ramach programu „Rozwój lokalny”.

 

 


 

GALERIA ZDJĘĆ
JaCEK w prezencie na 70-lecie cechuJaCEK w prezencie na 70-lecie cechuJaCEK w prezencie na 70-lecie cechuJaCEK w prezencie na 70-lecie cechuJaCEK w prezencie na 70-lecie cechuJaCEK w prezencie na 70-lecie cechuJaCEK w prezencie na 70-lecie cechuJaCEK w prezencie na 70-lecie cechuJaCEK w prezencie na 70-lecie cechuJaCEK w prezencie na 70-lecie cechuJaCEK w prezencie na 70-lecie cechuJaCEK w prezencie na 70-lecie cechuJaCEK w prezencie na 70-lecie cechuJaCEK w prezencie na 70-lecie cechuJaCEK w prezencie na 70-lecie cechuJaCEK w prezencie na 70-lecie cechu
Ilustracja przedstawiajaca pomoc techniczna

Poprawa dostępności cyfrowej dla wykluczonych - tekst alternatywny w związku z realizacją umowy o dofinansowanie nr DPT/BDG-II/POPT/5/22 zawartej dnia 14 stycznia 2022 r. w ramach inicjatywy pt. „Wsparcie rozwoju miast” w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020, współfinansowane ze środków Unii Europejskiej (w tym 85% ze środków UE, 15% ze środków budżetu państwa).

  • Regulamin
  • Polityka prywatności
  • Deklaracja dostępności
  • Zamów reklamę

Licencja i wykonanie Jarocińska Agencja Rozwoju na zlecenie Gminy Jarocin