Dzisiaj w Muzeum Regionalnym w Jarocinie odbył się wernisaż wystawy "Milcząc, wołają", przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie. Jej głównym tematem są poszukiwania szczątków ofiar systemu komunistycznego, prowadzone na warszawskich Powązkach w latach 2012-2014. Po wernisażu odbył się przedpremierowy pokaz inscenizacji przygotowanej przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie w ramach obchodów Roku Żołnierzy Wyklętych.

Inscenizacja powstała w ramach projektu edukacyjnego „Wczoraj sądzący, dziś osądzeni – odtajnione fakty, rozprawa z przeszłością”. Realizację projektu dofinansowała gmina Jarocin. Projekt realizowany jest przez grupę uczniów ZSP nr 1 pod kierunkiem Marty Jankowiak. Głównym celem jest przybliżenie młodzieży faktów historycznych związanych z historią powojennej Polski i jej cichymi bohaterami, poznanie sylwetek żołnierzy wyklętych i przyczyn ich wykluczenia społecznego. Premierę inscenizacji zaplanowano w ZSP nr 1 na poniedziałek, 7 marca. Początek o godzinie 10:40. Realizację projektu dofinansowała gmina Jarocin. 

Wystawa „Milcząc, wołają” jest poświęcona poszukiwaniom szczątków ofiar systemu komunistycznego, prowadzonym przez IPN w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach w latach 2012–2014. Autorem koncepcji wystawy i wszystkich współczesnych fotografii jest Piotr Życieński, natomiast jej forma plastyczna powstała dzięki talentowi artystki plastyk Jolanty Czarskiej.

Ekspozycja jest zaprojektowana w formie dwustronnej ściany obrazującej „życie” i „śmierć” – poszukiwania, ekshumacje szczątków. Oś wystawy stanowią drzwi do jednego z pomieszczeń w mokotowskim więzieniu, w którym dokonywano mordów na polskich patriotach skazywanych w zbrodniczych farsach zwanych przez komunistów sądami. Stronie dokumentującej prace poszukiwawcze i ekshumacyjne w górnej części patronują ocalałe archiwalne zdjęcia rodzinne niektórych ofiar. Na drugiej stronie pokazane są cztery sylwetki spośród około dwustu poszukiwanych bohaterów, których lista z datami urodzenia i dokonanej na nich zbrodni stanowi jedną ze skrajnych części ekspozycji. Na przeciwległym skraju znajduje się plan miejsc tajnych pochówków z zaznaczonymi miejscami odnalezienia dotychczas zidentyfikowanych ofiar.

Ekspozycja swoją formą plastyczną, małą ilością opisów i podpisów skłania widza do samodzielnej refleksji i wyciągania własnych wniosków z przedstawionych fotografii i dokumentów.

Wystawa „Milcząc, wołają” będzie eksponowana w Muzeum Regionalnym w Jarocinie do 29 marca.

Ekspozycja oraz projekt edukacyjny „Wczoraj sądzący, dziś osądzeni – odtajnione fakty, rozprawa z przeszłością” wpisują się w obchody Roku Żołnierzy Wyklętych, który ogłosiła Rada Miejska naszego miasta. Patronat nad wszystkimi obchodami w Jarocinie związanymi z Rokiem Żołnierzy Wyklętych objął Instytut Pamięci Narodowej.


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia