Wymierzcie wyrok oskarżonym! - tymi słowami narrator inscenizacji zachęcił widownię zgromadzoną w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie do chwili refleksji nad historią. Mimo młodego wieku zaproszeni gimnazjaliści oraz uczniowie naszej szkoły doskonale zdają sobie sprawę z fałszowania wielu procesów sądowych, jakie miały miejsce w komunistycznej Polsce. Udowodnili to, przechodząc na prawą stronę sali… Wspólnie osądziliśmy tych, których już nie ma, których symbolizowały puste krzesła… Tych, którzy zdążyli umrzeć, a którzy swym postępowaniem przyczynili się do skazania rotmistrza Pileckiego na najcięższą karę – karę śmierci.

Rozprawa, w której miała możliwość uczestniczyć jarocińska młodzież dotyczyła niezłomnego i przez wiele lat wyklętego – Witolda Pileckiego. - Była to dla nas nietypowa, bo aktywna, angażująca każdego z osobna, wykorzystująca fragmenty filmu o rotmistrzu, współczesną muzykę heavy metal, lekcja historii. Wiedza dotycząca losów powojennej Polski została z pewnością pogłębiona a nietypowa forma przekazu sprawiła, że nie zapomnimy o cichym bohaterze - Witoldzie Pileckim – zapewnia Iwona Tobolska, wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Jarocinie. Przedstawieniu, poza uczniami „jedynki”, przyglądali się także uczniowie z Niepublicznego Gimnazjum w Łuszczanowie oraz Gimnazjum nr 3 w Jarocinie.

Inscenizację przygotowali uczniowie klas III LOa, I LOa, I LOc, III TIb, I Teb, I TEa, I TEb, I TI pod opieką Iwony Tobolskiej, Marty Jankowiak i  Izabeli Strzeleckiej w ramach projektu edukacyjnego „Wczoraj sądzący, dziś osądzeni – odtajnione fakty, rozprawa z przeszłością”. Głównym celem projektu jest przybliżenie młodzieży faktów historycznych związanych z historią powojennej Polski i jej cichymi bohaterami, poznanie sylwetek żołnierzy wyklętych i przyczyn ich wykluczenia społecznego. W nawiązaniu do tych założeń po zakończeniu inscenizacji odbył się wykład  Żołnierze Wyklęci. Polskie antykomunistyczne podziemie niepodległościowe 1944 – 1956, wygłoszonym przez przedstawiciela IPN-u.

Przedsięwzięcie wpisuje się w obchody Roku Żołnierzy Wyklętych, który ogłosiła Rada Miejska w Jarocinie, i jego organizację finansowo wsparła gmina Jarocin. Patronat nad wszystkimi obchodami w Jarocinie związanymi z Rokiem Żołnierzy Wyklętych objął Instytut Pamięci Narodowej.


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia