Dzisiaj w Jarocinie oddano hołd Żołnierzom Wyklętym. Przy tablicy poświęconej ofiarom reżimu komunistycznego przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

W uroczystości wzięła udział delegacja gminy, którą reprezentowali:  burmistrz Stanisław Martuzalski, przewodnicząca rady miejskiej Lechosława Dębska i wiceprzewodnicząca rady miejskiej Katarzyna Szymkowiak. W obchodach uczestniczyły także władze powiatu, kombatanci, członkowie Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz uczniowie i dyrekcja Gimnazjum nr 1 w Jarocinie.

Przypomnijmy, że tablica poświęcona ofiarom reżimu komunistycznego i faszystowskiego od listopada 2012 roku znajduje się na murze Gimnazjum nr 1. Wcześniej, tj. od 11 listopada 1997 roku znajdowała się na ścianie budynku, w którym mieściła się siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Jarocinie (przy ul. Kościuszki 27).

1 marca przywołujemy w pamięci tych, których historia określa jako Żołnierzy Wyklętych. Byli żołnierzami zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Nie godząc się na narzucony Polsce system komunistyczny, uznawani byli za wrogów, określani mianem bandytów, więzieni i torturowani przez Urząd Bezpieczeństwa PRL. Często skrytobójczo mordowani. Ziemia Jarocińska też ma swoich bohaterów, przypomnijmy młodych chłopców - uczniów jarocińskiego Gimnazjum, obecnie Liceum Ogólnokształcącego. Za działalność w tajnej organizacji "Skrusz Kajdany" skazani zostali w pokazowym procesie w Jarocinie na kilka lat ciężkiego więzienia i prześladowania. Członków organizacji "Biała Róża" w Żerkowie po wielomiesięcznych torturach w pobliskim budynku, siedzibie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, skazano na wieloletnie wyroki ciężkiego więzienia. Należy też wspomnieć Józefa Rosadę i Stanisława Pawlaka skrytobójczo zamordowanych przez funkcjonariuszy UB w lesie obok jarocińskiego cmentarza.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" to święto państwowe, jest obchodzone 1 marca. W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość. Było to pierwsze tej rangi uhonorowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Żołnierze Wyklęci walczyli za wolną Ojczyznę i dobrowolnie oddawali za nią swoje życie. 

            


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia