Symbolicznym złożeniem kwiatów burmistrz Jarocina uczcił pamięć o Antonim Januszu dokładnie w 80. rocznicę zdobycia przez jarocinianina Pucharu Gordona Bennetta w Międzynarodowych Zawodach Balonów Wolnych.

Choć wojna związała Antoniego Janusza z Anglią, jego wolą było, aby po śmierci być pochowanym na jarocińskim cmentarzu. Jego prochy zostały złożone w grobie usytuowanym tuż obok pomnika powstańców wielkopolskich w październiku 2000 roku. Staraniem burmistrza Jarocina nagrobek został w ostatnim czasie odrestaurowany.

11 września, dokładnie w 80. rocznicę zdobycia przez jarocinianina Pucharu Gordona Bennetta w Międzynarodowych Zawodach Balonów Wolnych, burmistrz Jarocina Adam Pawlicki oraz radny Miejski Mariusz Kaźmierczak i radny powiatowy Mateusz Walczak złożyli kwiaty na grobie Antoniego Janusza oraz zapalili znicze.  

W minioną niedzielę jarociniacy, dzięki lotom balonów na uwięzi mogli poczuć się tak jak mistrz baloniarstwa, Antoni Janusz. Na kilkuminutowy pobyt w chmurach chętnych było wielu. Balony z Leszczyńskiego Klubu Balonowego wznosiły się z płyty sztucznego boiska od godz. 16.30 aż do zmroku. Jednorazowo do kosza mogły wsiąść trzy osoby, aby przez kilka minut podziwiać panoramę Jarocina z wysokości 30 m. Przy wejściu na płytę prowadzona była przez harcerzy zbiórka pieniędzy na renowację znajdujących się na jarocińskim cmentarzu grobów żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921.

***

Antoni Janusz urodził się w 1902 roku w Lesznie. Kiedy miał pięć lat, rodzice przeprowadzili się do Jarocina. Zamieszkali w dopiero co wybudowanej rodzinnej kamienicy przy ul. Tadeusza Kościuszki 14, tuż obok obecnej plebanii kościoła pw. Chrystusa Króla. Antoni ukończył Szkołę Podstawową im. Królowej Jadwigi w Jarocinie, a później Gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Historyk Piotr Marchwiak w swoim artykule zamieszczonym w 2000 roku na łamach "Gazety Jarocińskiej" pisał: "Odbył pierwszy w niepodległej Polsce kurs Oficerskiej Szkoły Aeronautycznej w Poznaniu. 28 września 1919 roku został mianowany podporucznikiem Wojska Polskiego. Miał wówczas 17 lat. Trwała wojna z bolszewikiem, więc znalazł się na froncie I Dywizji Strzelców Wielkopolskich. Z balonu śledził stanowiska artylerii i ruchy wojsk nieprzyjacielskich pod Bobrujskiem.".

W okresie międzywojennym pozostał w służbie wojskowej, służąc jako oficer pilot w 1 batalionie balonowym w Toruniu. Przed wybuchem II wojny światowej został przeniesiony do pracy w Ministerstwie Spraw Wojskowych. Szkolił pilotów balonowych i brał udział w konstruowaniu nowych modeli balonów wojskowych. Jednocześnie angażował się w rozwój sportu balonowego. Kilkukrotnie startował w najważniejszych na świecie zawodach balonowych o Puchar Gordona Bennetta. W roku 1932 i 1934 zajmował czwarte miejsce, w latach 1935-1937 drugie, a 11 września 1938 r. startując w załodze z Franciszkiem Janikiem zwyciężył. Wtedy wystartowali z lotniska w Liege, w Belgii, aby po 38 godzinach i 35 minutach lotu przebyć 1725 km i wylądować koło miejscowości Trojan, na terenie Bułgarii. W kolejnym roku zawody już się nie odbyły ze względu na wybuch wojny. Wojenne losy Antoniego Janusza tak opisywał Piotr Marchwiak: „17 września 1939 znalazł się na terytorium Rumunii. Grecja, Tobruk, Casablanca – to kolejne etapy wojennej odysei Antoniego Janusza. Wiosną 1940 r. dotarł do Francji. Nie na długo. Po jej klęsce znalazł się w Szkocji. Walczył w sławnym dywizjonie 301 – tym razem jako pilot bombowca. Został poważnie ranny. Po wyjściu ze szpitala trafił do lotnictwa brytyjskiego (Royal Air Force). Służba w RAF-ie trwała do końca wojny.”  Po wojnie Antoni Janusz ożenił się z Angielką i postanowił zostać w Anglii. Tam przez kilkanaście lat szkolił angielskich pilotów. Polskę odwiedził dopiero w roku 1960. Później jeszcze kilkakrotnie odwiedzał ojczysty kraj i Jarocin. Jego wolą było, aby po śmierci być pochowanym na jarocińskim cmentarzu. Antoni Janusz zmarł w Londynie 28 sierpnia 2000 r. 16 października 2000 r. prochy zostały złożone w grobie usytuowanym tuż obok pomnika powstańców wielkopolskich.


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia