Dzisiaj w Jarocinie oddano hołd Żołnierzom Wyklętym. Przy tablicy poświęconej ofiarom reżimu komunistycznego przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

W uroczystości wzięła udział delegacja gminy i powiatu, które reprezentowali: burmistrz Adam Pawlicki, starosta Bartosz Walczak oraz radni miejscy i powiatowi. W obchodach uczestniczyli także kombatanci oraz uczniowie jarocińskich szkół, a rys historyczny przedstawił Sebastian Pluta, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie.

Po złożeniu kwiatów włodarze gminy i powiatu spotkali się z przedstawicielami organizacji kombatanckich w jarocińskim magistracie. Była to okazja do podzielenia się kombatantów historiami, związanymi z działalnością antykomunistyczną członków ich rodzin.

Żołnierze Wyklęci na terenie Ziemi Jarocińskiej

Dzisiaj na grobie Żołnierzy Wyklętych – Józefa Rosady i Stanisława Pawlaka oraz w miejscu ich rozstrzelania przez funkcjonariuszy jarocińskiego UB 24 maja 1946 roku zapłonęły białe i czerwone znicze.

Rano żołnierze z 16. jarocińskiego batalionu remontu lotnisk uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych w czasie uroczystego apelu.  

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" to święto państwowe, jest obchodzone 1 marca. W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość. Żołnierze Wyklęci walczyli o wolną ojczyznę i dobrowolnie oddawali za nią swoje życie.

Przypomnijmy, że tablica poświęcona ofiarom reżimu komunistycznego i faszystowskiego od listopada 2012 roku znajduje się na murze Gimnazjum nr 1 w Jarocinie. Wcześniej, tj. od 11 listopada 1997 roku znajdowała się na ścianie budynku, w którym mieściła się siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Jarocinie (przy ul. Kościuszki 27).


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia