Pomnik majora Zbigniewa Ostororóg-Gorzeńskiego stanął dzisiaj przy Urzędzie Miejskim w Jarocinie. Rzeźba dowódcy jarocińskich powstańców wielkopolskich i dowódcy VI Okręgu Wojskowego pozostanie tutaj do 15 października. Później, w otoczeniu czterech figur powstańców, zostanie zainstalowana w Parku Gorzeńskiego w Jarocinie.

- W ten sposób upamiętnimy dowódcę jarocińskich powstańców wielkopolskich, ale również wszystkich mieszkańców gminy Jarocin, biorących udział w tym zrywie niepodległościowym – podkreśla burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

Rzeźby staną w parku przy zbiegu ulic Hallera i Śródmiejskiej, w roku dwóch setnych rocznic: wybuchu Powstania Wielkopolskiego i odzyskania przez Polskę niepodległości. Tuż obok parku, czyli w miejscu, w którym dziś znajduje się ośrodek zdrowia, w czasie powstania funkcjonowało dowództwo okręgu wojskowego VI. Obejmował on powiaty: jarociński, gostyński, koźmiński, krotoszyński, pleszewski i rawicki, a jego dowódcą był major Gorzeński.

Pomniki, których autorem jest artysta Michał Batkiewicz, pojawią się w parku w ramach jego rewitalizacji. Głównym założeniem przedsięwzięcia jest nadanie parkowi charakteru przestrzeni edukacyjnej, opowiadającej historię Powstania Wielkopolskiego. Park ten założono w okresie międzywojennym i w 1923 r. nadano mu imię hrabiego Gorzeńskiego. Po II wojnie światowej, nazwę zmieniono na Bohaterów Stalingradu, a później - Park Zwycięstwa. Przywrócenie pod koniec 2016 roku przedwojennej nazwy temu parkowi było symbolicznym  wstępem do jego rewitalizacji.

Na rewitalizację i rewaloryzację trzech jarocińskich parków, w tym także Parku Gorzeńskiego,  Jarocin otrzymał ponad 12 mln zł unijnej dotacji.

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Jarocin dla Niepodleglej

Kategorie aktualności

Wydarzenia