7 maja w Poznaniu zostały podpisane umowy o udzielenie pomocy finansowej Województwu Wielkopolskiemu w ramach współpracy samorządów w zakresie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. W jego myśl od 10 czerwca na trasie Jarocin - Poznań pociągi będą kursowały nawet co pół godziny. Jedną ze stron porozumienia jest gmina Jarocin, która dofinansowywała będzie przedsięwzięcie ok. 170 tys. zł rocznie. Umowę ze strony jarocińskiego samorządu podpisał zastępca burmistrza Jarocina, Witosław Gibasiewicz.

Poznańska Kolej Metropolitalna to wspólna inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznań, powiatu poznańskiego oraz gmin i powiatów położonych przy dziewięciu liniach kolejowych. Pociągi na tych trasach mają kursować co trzydzieści minut w godzinach szczytu, a poza nimi - co godzinę. Trasy PKM obsługiwać będę Koleje Wielkopolskie.

Poznańska Kolej Metropolitalna to projekt komunikacyjny, współfinansowany przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań, Powiat Poznański oraz gminy i powiaty położone wzdłuż 9 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego. Dzięki współpracy zwiększona zostanie częstotliwość kursowania pociągów w godzinach szczytu przewozowego, czyli co 30 minut. Poznańska Kolej Metropolitalna będzie obejmować swoim zasięgiem obszar w promieniu ok. 50 km od Poznania, wyznaczony przez stacje końcowe PKM na poszczególnych liniach kolejowych: Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Jarocin, Wrześnię, Gniezno, Wągrowiec, Oborniki i Szamotuły. Przy czym w pierwszej kolejności Poznańska Kolej Metropolitalna uruchomiona zostanie na 4 liniach kolejowych: do Wągrowca, Nowego Tomyśla, Jarocina i Grodziska Wielkopolskiego.

W pierwszej kolejności PKM uruchomiona zostanie na 4 liniach kolejowych: do Wągrowca, Nowego Tomyśla, Jarocina i Grodziska Wielkopolskiego.

 

 

 

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Jarocin dla Niepodleglej

Kategorie aktualności

Wydarzenia