Burmistrz Jarocina zaprasza na uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, obchodzone na terenie Ziemi Jarocińskiej. Odbędą się one 1 i 3 września, w Jarocinie i Cielczy.

1 września 1939 roku Polska, jako pierwsza, stawiła czoła zbrodniczej niemieckiej, totalitarnej nawałnicy. Bolesne skutki tego kataklizmu odczuwamy do dziś. Pamięć o tej tragedii łączy pokolenia i stanowi wyraz szacunku dla ofiary naszych przodków.Zostanie ona wyrażona w setkach wydarzeń organizowanych w całej Polsce. Także w Gminie Jarocin zaplanowano uroczystości, upamiętniające bohaterów tamtych dni.  Odbędą się one 1 i 3 września, w Jarocinie i Cielczy.  – Okażmy nasz szacunek tym, którzy walczyli o naszą wolność. Weźmy licznie udział w uroczystościach rocznicowych -  zachęca do udziału w przedsięwzięciach organizowanych na terenie Ziemi Jarocińskiej burmistrz Adam Pawlicki.

Obchody rocznicy wydarzeń sprzed 80-ciu lat rozpocznie 1 września msza św., odprawiona w intencji ofiar II wojny światowej z ziemi jarocińskiej, w kościele pw. Chrystusa Króla w Jarocinie (godz. 18.30).Po eucharystii, na Skwerze Pamięci przy ul. Wrocławskiej, odczytany zostanie apel pamięci (godz. 19.45). Tuż po nim zaplanowano plenerową projekcję widowiska „Głosy”, przedstawiającego wspomnienia Jarociniaków z okresu okupacji hitlerowskiej (godz. 20.15).

Kolejna część obchodów rocznicowych odbędzie się 3 września w Cielczy. O godz. 19.00, w miejscowym kościele odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar II wojny światowej, a następnie, na parkingu przy szkole podstawowej, uroczyście odsłonięta zostanie tablica poświęcona załodze samolotu PZL.23 Karaś, który rozbił się w Cielczy 3 września 1939 roku. W katastrofie zginęło dwóch lotników 34. Eskadry Rozpoznawczej, należącej do 3. Pułku Lotniczego funkcjonującego w ramach Armii Poznań.


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia