Od grudnia ubiegłego roku w Jarocinie działa Lokalny Klub Rodzinny dla rodzin z małymi dziećmi w wieku od urodzenia do 5 roku życia. To jeden z trzech podobnych w Wielkopolsce. O idei utworzenia klubu rozmawiali z dziennikarzami przedstawiciele władz samorządowych gminy Jarocin, ośrodka pomocy społecznej i realizatorów projektu „Dobry strat”.

LKR powstał w ramach innowacyjnego projektu „Dobry Start” – skierowany jest do rodzin z małymi dziećmi poprzez zwiększenie dostępu do dobrej jakości usług społecznych.  Projekt jest realizowany przez Instytut Małego Dziecka im. Astrid Lindgren w Poznaniu w partnerstwie z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej i we współpracy z Gminą Jarocin. Jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. – po wstępnym zgłoszeniu przez MGOPS chęci utworzenia takiego klubu na naszym jarocińskim gruncie, wniosek zyskał aprobatę, dzięki temu to potrzebne miejsce mogło w Jarocinie zaistnieć – informował podczas spotkania z dziennikarzami Igor Armon, dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jarocinie. - Jarocin jest jedną z trzech miejscowości, które zostały wybrane spośród kilkunastu ubiegających się o dofinansowanie. Dwie pozostałe to Rawicz i Czarnków. Cieszymy się, że możemy realizować nową usługę społeczną skierowaną do rodzin z małymi dziećmi od urodzenia do 5 roku życia, również z różnymi trudnościami np. wychowawczymi – dodał dyrektor MGOPS.  

Lokalny Klub Rodzinny w Jarocinie znajduje się w lokalu gminnej spółki - Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, w bloku na Osiedlu 100-lecia. Od ubiegłego roku rodziny z małymi dziećmi mogą w klubie ciekawie spędzić czas pod okiem zespołu wykwalifikowanych konsultantów rodzinnych. - Przestrzeń jest zaaranżowana w taki sposób, żeby odpowiadała na ważne potrzeby małych dzieci – jest bezpieczna i dostępna a jednocześnie ucząca a zarazem dostosowana w zależności od potrzeb uczestników spotkań – informuje Agnieszka Majdecka – lokalny koordynator projektu. - Dzieci w towarzystwie swoich rodziców mają okazję do wspólnej zabawy w różnych kącikach. Rodziny z małymi dziećmi mają również dostęp do zabawek, materiałów edukacyjnych oraz książek. Czas spędzony w Lokalnym Klubie Rodzinnym jest również doskonałą okazją do pogłębiania więzi z dzieckiem, poprzez wspólną, przynoszącą wszystkim radość, zabawę.

Podczas briefingu prasowego w Jarocinie  konsultanci programowi projektu: Marta Podłużny i  Małgorzata Postaremczak z Instytutu Małego Dziecka w Poznaniu  informowały, że celem inicjatorów przedsięwzięcia,  poza oferowaniem różnego rodzaju zajęć rozwojowo-edukacyjnych, jest wsłuchiwanie się w potrzeby i oczekiwania rodziców. - Chcemy stworzyć przestrzeń, będącą okazją do spotkania innych rodziców, wzajemnej wymiany doświadczeń przy filiżance kawy lub herbaty oraz uzyskania wsparcia w zależności od ich potrzeb – podkreśliła Marta Podłużny. - Pragniemy wspólnie budować przyjazne miejsce, w którym spędzając wolny czas, uczestnicy zajęć będą czuć się z sobą dobrze, bezpiecznie i swobodnie – dodała Małgorzata Postaremczak.

W ramach spotkań w jarocińskim klubie, poza bezpłatnymi zajęciami edukacyjno – rozwojowymi, a także wydarzeniami kulturalno – edukacyjnymi, dostępni będą specjaliści, tacy jak: logopeda, położna, psycholog, prawnik. - Dziękuję zarówno dyrektorowi, jak i pracownikom MGOPS, którzy zaangażowali się w tworzenie tego klubu. Uważam, że jest to świetny pomysł. Pragnę podziękować również radnemu – Maciejowi Śledzianowskiemu, który walczył o to, by ten klub był właśnie w tym obiekcie, który należy do Gminy Jarocin, do gminnej spółki JTBS. Zaproponował, żeby to właśnie na jego osiedlu powstał i bardzo dobrze, bo jest to centrum miasta. Najlepsze co możemy robić, to inwestować w przyszłość naszych dzieci, naszych rodzin, bo rodzina, dzieci są dla nas dobrem najważniejszym – podsumował burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

Lokalny Klub Rodzinny w Jarocinie zlokalizowany jest w bloku nr 44 przy ul. Św. Ducha i czynny jest  w każdy wtorek i czwartek od godz. 15:00 – 19:00 oraz w soboty od 9:00 do 14:00.

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia