Trzy medale zdobyły zawodniczki MUKS Białe Tygrysy PWiK Jarocin podczas rozgrywanego w poprzedni weekend, największego i najbardziej prestiżowego turnieju taekwondo w Polsce, Polish Open / Warsaw Cup 2014, zwanego również Międzynarodowymi Mistrzostwami Polski. Na najwyższym stopniu podium uplasowały się kadetka Martyna Stasik oraz juniorka Patrycja Adamkiewicz, natomiast brązowy krążek wywalczyła kolejna juniorka Zuzanna Kaczmarek.

W rozgrywanej na obiektach warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego imprezie wzięło udział w tym roku około 800 zawodniczek i zawodników z 24 państw, w tym bardzo liczna, bo aż dwunastoosobowa ekipa Białych Tygrysów. - W tym roku postanowiliśmy, że do Warszawy zabierzemy również ekipę z rocznika 2002, najmłodszego, jaki mógł wystartować w tych zawodach. Doszliśmy do wniosku, że lepszym rozwiązaniem dla dziewcząt będzie walka nawet z dwa lata starszymi rywalkami, niż np. start w jakiś mniejszych zawodach krajowych, czy zagranicznych i wizja stoczenie jednej, a w przypadku wygranej maksymalnie dwóch walk – mówiła o powodach wysłania tak licznej ekipy trener jarocińskiego klubu Józefina Nowaczyk-Wróbel.

Zgodnie z przewidywaniami kolejny świetny start zanotowała obecnie najstarsza i najbardziej utytułowana zawodniczka Białych Tygrysów, Patrycja Adamkiewicz. Mimo debiutu w nowej dla siebie kategorii wagowej do 52 kg, startująca w rywalizacji juniorek Patrycja nie pozostawiła złudzeń swoim rywalkom i po czterech bardzo pewnych zwycięstwach  sięgnęła po raz drugi w swojej karierze po złoty medal w turnieju Polish Open / Warsaw Cup. Drugi złoty medal wywalczyła dość niespodziewania kadetka z najmłodszego rocznika 2002, Martyna Stasik, startująca w wadze do 29 kg. Martyna po bardzo dobrej walce pokonała przez nokaut techniczny Rosjankę Arinę Ermakovą i po raz pierwszy w historii wywalczyła złoto w imprezie międzynarodowej w kategorii kadetki. Trzeci medal, tym razem brązowy, wywalczyła jeszcze kadetka Zuzanna Kaczmarek, którą tym razem trener Józefina Nowaczyk-Wróbel po raz pierwszy wystawiła do rywalizacji z starszymi zawodniczkami, startującymi w kategorii juniora. Mimo walki z przeciwniczkami starszymi aż o dwa lata, Zuzanna wygrała dwie walki, a w trzeciej, w dość kontrowersyjnych okolicznościach uległa Louise Nordskov Christensen (Dania) dopiero w dodatkowej, czwartej rundzie. - Jeżeli chodzi o Pati, Tynę i Zuzię to spisały się one na przysłowiowy „medal”. W Warszawie walczyły naprawdę bardzo dobrze, cieszę się, że wytrzymały również walki pod względem kondycyjnym i  zdobyły niezwykle cenne punkty do rankingu Polskiego Związku Taekwondo Olimpijskiego, na podstawie którego będą powoływane osoby na przyszłoroczne Mistrzostwa Europy Juniorów i Kadetów. Oczywiście szkoda mi szczególnie przegranej Zuzy w dodatkowym czasie walki, w niezwykle dziwnych okolicznościach, bo chyba oprócz jednego sędziego, nikt nie widział prawidłowego ataku na głowę, ale i z takimi sytuacjami należy sobie radzić i nie rozpamiętywać ich bez końca, tylko iść do przodu, wyznaczając sobie nowe cele. Teraz rozpoczynamy przygotowania do kolejnego startu, jakim będzie zaliczana również do imprez rankingowych Croatia Open  – skomentowała start swoich medalistek trener Józefina Nowaczyk-Wróbel.

Bardzo blisko medalu była również kolejna kadetka Alicja Końszczyńska. Po pierwszej wygranej walce z zawodniczką z Białorusi, w pojedynku o wejście do strefy medalowej w niezwykle dramatycznej końcówce przegrała 7:8 z Natalią Nikliborc (Start Olsztyn). - Dość dobrze znamy styl walki Natalii i Ala, realizując wskazówki taktyczne, świetnie weszła w walkę, prowadziła już kilkoma punktami, niestety później chwila dekoncentracji kosztowała ją utratę prowadzenie i na 30 sekund przed końcem walki moja podopieczna przegrywała 4:7. Ala zerwała się jednak do odrabiania strat i w dość szybkim tempie doprowadziła do remisu, niestety w ostatnich 5 sekundach chyba przeszarżowała z kolejnym atakiem i straciła punkt, a na odrobienie tych strat zabrakło już jej czasu. Gdyby zachowała bardziej „chłodną głowę”, to albo przygotowałaby 100 % pewny atak, albo poczekałaby do przerwy przed dodatkową rundą, a wtedy byśmy ustaliły jakąś jedną akcję – podsumowała trener Józefina Nowaczyk-Wróbel.

Pozostałe zawodniczki przegrały swoje pierwsze walki już we wcześniejszej fazie turnieju i tym razem nie zdobyły żadnego punktu, nawet za wygraną walkę, do rankingu PZTO. - Analizując start poszczególnych zawodniczek należy podzielić je na kilka grup. Jeszcze młodziczki z rocznika 2002, startujące w Warszawie w rywalizacji z starszymi rywalkami, Kasia Półrolniczak, Ala Kowańdy, a szczególnie Marta Hojak i Oliwia Szyszka przekonały się na własnej skórze, ile jeszcze im brakuje, aby skutecznie rywalizować na arenie międzynarodowej. Do ich startu podchodzę jednak z ogromnym spokojem, bo dla nich najważniejszą imprezą będą Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików, a start w tak dużym turnieju miał im dać motywację do dalszej pracy, bo mimo wcześniej zdobywanych medali, okazuje się, że muszą cały czas ciężko pracować, aby gonić starsze rywalki. Bardziej lub mniej, ale zawiodły mnie niestety pozostałe zawodniczki. Bardzo liczyłam, że po przełamaniu w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży i wywalczeniu srebrnego medalu, z dobrej strony zaprezentuje się Zuzia Bambrowicz, szczególnie, że z jej kategorii wiekowej wychodzą wszystkie najlepsze zawodniczki i ma szansę na coś więcej, niż starty w imprezach krajowych, czy mniejszych turniejach zagranicznych. Niestety Zuza wróciła do starych przyzwyczajeń i bardzo skutecznie wykorzystała to zawodniczka z Białorusi. W tej samej kategorii wystartowała również Weronika Kaik, która przegrała z krajową rywalką, w dodatku Weronika przechodzi od stycznia do starszej kategorii wiekowej, więc bez regularnej, ciężkiej pracy na treningach, trudno będzie jej walczyć o jakieś wyższe cele. Zupełnie nie udał się start w Warszawie Marcie Ratajczak, którą, podobnie jak Zuza Kaczmarek, wystawiłam już do rywalizacji z juniorkami i okazuje się, że talent i predyspozycje do uprawiania taekwondo, jakie Marta z pewnością posiada, już na tą kategorie wiekową nie wystarczą. Trzeba niestety, ja natomiast myślę, że na szczęście, dołożyć do tego jeszcze godziny treningów, a wtedy można liczyć na coraz to lepsze wyniki. Natomiast, co do startu Ani Zbawionej, to wiem, że martwi się pewnie o zdrowie swojego taty i wtedy trudno się wyłącznie skupić na sporcie. Niestety trzeba jednak zauważyć, że walkę tą Ania przegrała poprzez braki kondycyjne, a to zawodniczce, która przepracowała praktycznie całe wakacje, nie ma prawa się zdarzyć. Teraz musimy przeanalizować, jaki może być tego powód i wyeliminować go na przyszłość – powiedziała na zakończenie opiekun jarocińskich taekwondzistek Józefina Nowaczyk-Wróbel. 

PEŁNE WYNIKI POLISH OPEN / WARSAW CUP

Patrycja Adamkiewicz -      Yana Pivavaranak (Białoruś) 13:1 nokaut techniczny

Patrycja Adamkiewicz -      Paula Rouhi (Szwecja) 14:2

Patrycja Adamkiewicz -      Dominika Hronova (Czechy) 4:2

Patrycja Adamkiewicz -      Yulia Korzhavina (Ukraina) 14:0 nokaut techniczny

 

Martyna Stasik -                   Arina Ermakova (Rosja) 16:2 nokaut techniczny

 

Zuzanna Kaczmarek -         Valerya Blokhina (Białoruś) 6:4

Zuzanna Kaczmarek -         Zuzanna Malusiak (Rapid Śrem) 4:2

Zuzanna Kaczmarek -            Louise Nordskov Christensen (Dania) 0:3 4. runda

 

Alicja Końszczyńska -          Violeta Griva (Białoruś) 14:2 nokaut techniczny

Alicja Końszczyńska -           Natalia Nikliborc (Start Olsztyn) 7:8

 

Anna Zbawiona -                   Gabija Janusauskaite (Litwa) 7:9

 

Zuzanna Bambrowicz -          Anhelina Loputs (Białoruś) 1:4

 

Katarzyna Półrolniczak -        Magdalena Słoma (AZS OŚ Poznań) 3:6

 

Weronika Kaik -                     Justyna Ślebioda (ULKST Borne Sulinowo) 2:8

 

Marta Ratajczak -                   Dorottya Gadacsi (Węgry) 1:9

 

Alicja Kowańdy -                  Maria Savvidi (Rosja) 5:17 nokaut techniczny

 

Marta Hojak -                         Yuliana Korzhavina (Ukraina) 2:18 nokaut techniczny

 

Oliwia Szyszka -                    Laura Kopcsik (Węgry) 1:30 nokaut techniczny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia