W 54. rocznicę śmierci generała Stanisława Taczaka władze gminy – Burmistrz Jarocina Stanisław Martuzalski, przewodnicząca rady miejskiej Lechosława Dębska i zastępca przewodniczącej Katarzyna Szymkowiak złożyli kwiaty przy pomniku w Mieszkowie.

Podczas uroczystości, która odbyła się w poniedziałek 3 marca, udział wzięły także władze powiatu, uczniowie Szkoły Podstawowej w Mieszkowie, delegacja Mieszkowskiego Bractwa Kurkowego oraz mieszkańcy. Przy pomniku wartę honorową zaciągnęła Grupa Rekonstrukcyjna Powstańców Wielkopolskich.

Generał Stanisław Taczak pierwszy dowódca Powstania Wielkopolskiego 1918 roku, zmarł 2 marca 1960 roku w Malborku, daleko od swojego rodzinnego Mieszkowa. Jego życie naznaczone było ciągłą walką o wolną Polskę, do której podążał różnymi drogami. Prawie przez 50 lat nie zdejmował munduru, służył ojczyźnie na wielu stanowiskach dowódczych, był gorliwym patriotą. Odznaczony najwyższymi odznaczeniami wojskowymi, także orderem Virtuti Militari. Służył Ojczyźnie jako żołnierz, nie miał ambicji politycznych. Sam o sobie mówił, że obce mu są sprawy polityczne. 25 lat temu prochy Generała Stanisława Taczaka sprowadzono do Poznania i złożono na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha. 

        


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia