Jeszcze w tym roku na terenie ZGO Sp. z o.o. – Wielkopolskiego Centrum Recyklingu w Jarocinie powstanie drugi zbiornik do magazynowania biogazu. - Drugi zbiornik zapewni jeszcze bardziej optymalne gromadzenie, a później spalanie biogazu w kogeneratorze, tak ażeby uzyskiwać energię elektryczną w tych dniach, czy w tych częściach dni, w których ta energia będzie najbardziej potrzebna dla naszego zakładu albo wtedy, kiedy będziemy mogli z jej sprzedaży uzyskać jak najlepsze ceny – podkreśla Witosław Gibasiewicz, prezes ZGO. Inwestycja, której koszt to ponad pół miliona złotych, wpisuje się w działania konsekwentnie realizowane przez jarocińskie ZGO, a które zmierzają do samowystarczalności energetycznej zakładu.

W ramach podpisanej wczoraj umowy powstanie nowy zbiornik magazynowy biogazu. Będzie to już drugi rezerwuar w instalacji biogazowni ZGO. Głównym zadaniem pierwszego z nich jest wyrównanie ciśnień na instalacji i magazynowanie biogazu. Dzięki dwóm zbiornikom ZGO Sp. z o.o. w Jarocinie – Wielkopolskie Centrum Recyklingu będzie mogło zbierać biogaz w nocy, kiedy zapotrzebowanie na energię elektryczną jest minimalne i następnie, spalając ten biogaz w agregacie kogeneracyjnym, produkować energię elektryczną w godzinach największego zapotrzebowania na energię, czyli w godzinach pracy zakładu. Pozwoli to w jeszcze większym stopniu zredukować koszty zakupu energii elektrycznej i cieplnej. -  Dzięki takim inwestycjom jak ta możemy pochwalić się że Region VI, który obsługuje Jarocin, ma jedną z najniższych, o ile nie najniższą, cenę zagospodarowania odpadów wśród wszystkich RIPOK-ów, które znajdują się na terenie Wielkopolski – podkreśla burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki,

Nowy, drugi zbiornik magazynowy biogazu jest kolejnym elementem zmierzającym do osiągnięcia przez ZGO samowystarczalności energetycznej. - Właśnie kończymy obliczenia lipca i będzie to prawdopodobnie pierwszy miesiąc, w którym per saldo spółka więcej wyprodukuje i sprzeda energii, niż zakupi, jeżeli chodzi o dane miesięczne. Myślę,  że samowystarczalność energetyczną, w sposób pełny, osiągniemy w przyszłym roku  po realizacji kolejnych inwestycji – zapowiada Witosław Gibasiewicz.

Wykonawca inwestycji został wyłoniony w trzecim postępowaniu przetargowym na wykonanie zbiornika biogazu. Oferty składane w poprzednich postępowaniach znacznie przekraczały budżet, który ZGO Sp. z o.o. w Jarocinie – Wielkopolskie Centrum Recyklingu miało zarezerwowane na realizację zadania. W obecnym przetargu najkorzystniejszą ofertę złożyła jarocińska firma DROBUD S.A., która wykona prace za blisko 548 tys. zł. - Nie są to pierwsze instalacje gazowe, jakie firma Drobud będzie realizować.  Pomimo że w nazwie mamy Drobud, to wywodzimy się z branży instalacyjnej i mamy bardzo duże doświadczenie, jeśli chodzi o budowę instalacji gazowych. Tym razem te instalacje zostaną rozszerzone o budowę zbiornika o pojemności  tysiąca  metrów sześciennych i prace te zamierzamy wykonać w umownym terminie, czyli do 14 grudnia tego roku – informuje Andrzej Siliński, prezes PRD Drobud S.A.

 

 

 

 

 

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia