W ciągu dwóch tygodni rozpoczną się prace przy dwóch stawach w Parku Radolińskich i na rzece Lipince. Zbiorniki zostaną odmulone. Powstaną nowe faszynowe umocnienia brzegów, a wzdłuż linii brzegowej będzie posadzona ozdobna roślinność. Będzie też nowa, pływająca fontanna. Dziś został rozstrzygnięty przetarg na wykonawcę prac.

Postępowanie przetargowe wygrało Przedsiębiorstwo Ekologiczne BUDEKO z Dopiewa. Była to jedyna oferta, jaka została złożona, mimo że informacja o ogłoszonym przetargu została rozesłana dodatkowo do siedemdziesięciu firm z branży hydrotechnicznej.

Z dużego stawu, zgodnie z zaleceniem projektanta, została już spuszczona woda, aby zbiornik się osuszał, co ma przyspieszyć rozpoczęcie robót. Wykonawca planuje, że na terenie budowy prace rozpocznie w połowie sierpnia. Najpierw z dna dużego stawu zostanie wydobyty osad (50-80 cm). Badania laboratoryjne pokazały, że nie jest to odpad szkodliwy i może być wykorzystany do nawożenia pól czy rekultywacji terenów zielni. Jednak przy odmulaniu zbiornika przez kilkanaście dni mogą pojawiać się nieprzyjemne zapachy. Czyszczony będzie też mały staw znajdujący się między Pałacem Radolińskich a blokiem mieszkalnym oraz Lipinka na całym przebiegu przez park: od mostu przy ul. św. Ducha do mostu przy ul. Kasztanowej. Odmulanie obu zbiorników i Lipinki to tylko część zadania, które będzie realizowane w tym roku. Zdemontowane będą osuwające się betonowe i kamienne umocnienia brzegów, a zastąpią je zabezpieczenia faszynowe. Tzw. kiszka faszynowa ułożona na poziomie lustra wody będzie wegetacyjna, co pozwoli nasadzać dookoła linii brzegowej rośliny ozdobne, m. in. tatarak,  niezapominajkę błotną,  żabieńce. Także na środku stawu pojawią się lilie wodne. Dotychczasową fontannę zastąpi nowa, pływająca, cumowana do dna stawu. W przyszłym roku zostaną przebudowane też mostki na Lipince, a na terenie za pałacem pojawią się trzy nowe kładki w ciągu odtwarzanych ścieżek parkowych. Teren ten, po zdemontowaniu zniszczonego już ogrodzenia, będzie otwarty.

Wykonawca prac hydrotechnicznych przy stawach i na Lipince do końca listopada będzie wykonywał także sieć drenarską na terenie po byłym amfiteatrze (między ul. Zamkową a placem zabaw). Będzie to pierwszy etap robót mających na celu zagospodarowanie tej części parku na cele rekreacyjne i koncertowe. Odwodnienie tego obszaru pozwoli na kontynuowanie inwestycji w przyszłym roku. Tempo i zakres realizacji projektu zależne będą od uzyskania dotacji z Unii Europejskiej, o którą stara się gmina Jarocin oraz od pozyskania dodatkowych działek znajdujących się między ulicami Zamkową i Parkową.

Do 9 sierpnia firmy mogą składać oferty w przetargu na przebudowę alei przebiegającej od ul. Kasztanowej wzdłuż pałacu do ul. Zamkowej i na samą ulicę Zamkową. Zniszczona nawierzchnia zostanie zastąpiona nową, wykonaną z kostki granitowej łupanej, ale z pasem szerokości 1,5 metra wykonanym z kostki granitowej ciętej, aby wygodniej można było  poruszać się z wózkami dziecięcymi, a także osobom na wózkach czy na rowerach. Równocześnie Zakład Usług Komunalnych  będzie wymieniał i rozbudowywał sieć oświetlenia parkowego. Podświetlony zostanie pałac i niektóre drzewa. Inwestycja ZUK-u planowana jest na lata 2018-2019. W parku będzie czterokrotnie więcej latarni, jednak ze względu na zastosowanie energooszczędnych technologii koszty oświetlenia będą niższe niż obecnie. Z kolei inna gminna spółka – Jarocińska Agencja Rozwoju – równolegle z ZUK-iem będzie budowała w parku sieć monitoringu. Wkrótce będzie też ogłoszony przetarg na przebudowę wszystkich pozostałych alei w parku, wymianę urządzeń małej architektury (m. in. ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe) i nasadzenia drzew, a także zieleni niskiej i średniej.

Na początku września prywatny inwestor, który wydzierżawił od gminy dom ogrodnika i zabudowania gospodarcze w parku rozpocznie prace, w wyniku których powstanie butikowy hotel, kawiarnia i restauracja wraz z terenem do działań kulturalnych.

Późną jesienią w tzw. części leśnej parku będzie przeprowadzona wycinka drzew chorych, zagrażających bezpieczeństwu, bądź też zakłócających układ kompozycyjny zabytkowego parku.

fot. P. Maćkowiak 

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Jarocin dla Niepodleglej

Kategorie aktualności

Wydarzenia