Tłumy mieszkańców Jarocina, ale i gości spoza gminy Jarocin przybyły wczoraj na otwarcie Kamienicy Kultury - nowej siedziby filii nr 1 jarocińskiej biblioteki.

Oficjalne otwarcie instytucji zasygnalizowano zaświeceniem neonu z nazwą placówki, który w ubiegłym tygodniu zawisł na murach kamienicy. Budynek został poświęcony przez księdza prałata Dariusz Matusiaka – proboszcza parafii pw. Św. Marcina w Jarocinie, po czym goście przekroczyli progi pięknie wyremontowanej Kamienicy Kultury. Były życzenia, upominki, kwiaty i pierwsze warsztaty, podczas których można było własnoręcznie ozdobić ekologiczną torbę… na książki, oczywiście. Na zakończenie na scenie Kamienicy Kultury zagrał Michał Kowalonek – były wokalista zespołu Myslovitz.

Działania związane z adaptacją Kamienicy na Rynku pod numerem 17 rozpoczęły się w kwietniu 2017 roku. To wtedy, dzięki negocjacjom przeprowadzonym przez burmistrza Jarocina, Adama Pawlickiego z SHP „Zgoda” i późniejszej decyzji Rady Miejskiej w Jarocinie, biblioteka stała się właścicielką budynku. Pieniądze na zakup kamienicy - 500 tys. zł - pochodziły z budżetu Gminy Jarocin. Sukcesem zakończyły się starania o dofinansowania inwestycji. Pozyskano na ten cel 1.350.000 zł z Instytutu Książki i 156.738 zł z WFOŚiGW. Łączny koszt inwestycji zamknął się kwotą 4 mln zł.

Kamienica Kultury, to nowa siedziba filii nr 1 „Pod Ratuszem”. Na parterze znajduje się wypożyczalnia i czytelnia dla dorosłych oraz kącik zabaw dla dzieci, tak, by rodzice mogli spokojnie wybrać książki (nie będzie to jednak biblioteka dla dzieci, bo taka – od wielu lat - istnieje w Pałacu Radolińskich). Swoje miejsce znalazł się tutaj także Punkt Informacji Turystycznej.

Na pierwszym piętrze zlokalizowane są dwie sale: komputerowa, która będzie wykorzystywana na kursy dla dorosłych, a także zajęcia dla młodzieży oraz mała salka konferencyjna na 10-15 osób. Na tym samym poziomie umiejscowiona jest także sala przeznaczona na mniejsze spotkania i koncerty.

Przestrzeń drugiego piętra – to królestwo młodzieży. W tym miejscu młodzież będzie mogła realizować swoje pasje na różnego rodzaju warsztatach, a także - po prostu, zwyczajnie się spotkać, żeby spędzić ze sobą czas. Spotkaniom sprzyjać będzie piękny taras na dachu kamienicy, który będzie także wykorzystywany na działania kulturalne.

Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina

Każdy chce mieć zrobioną drogę i to, co najbliżej swojego domu. Kultura bardzo często niestety spada na dalszy plan.  Ten projekt od początku był inny, a o tym, że się obronił, świadczy Państwa dzisiejsza tak liczna obecność w tym miejscu. Przy modernizacji kamienicy pracowało wielu ludzi dobrej woli, ale najwięcej pracy i serca w to miejsce włożyła pani dyrektor Agnieszka Borkiewicz i pracownicy biblioteki. To oni doprowadzili ten projekt do końca, żeby ten obiekt mógł być tak piękny i mógł służyć mieszkańcom przez wiele lat.

Dariusz Jaworski – dyrektor Instytutu Książki

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa to program rządowy, a infrastrukturą bibliotek zarządza Instytut Książki, czyli Narodowa Instytucja Kultury. To jest niezwykły program. Remontujemy biblioteki w niedużych miejscowościach. Początkowo na ten program przeznaczono 150 mln zł, dołożono do tego jeszcze 20 mln zł. Wnioski, które do nas wpłynęły, opiewały na kwotę prawie miliarda zł. Nie było tak łatwo pozyskać pieniądze, ale determinacja ludzi z Jarocina pozwoliła na pozyskanie tych pieniędzy i zbudowanie tej inwestycji. Gratuluję Państwu i życzę, żeby to, co płynie z książek, z kultury promieniowało na was.


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia