Koncertuje bardzo rzadko. Ostatnią płytę wydał trzynaście lat temu. Ostatni raz zagrał w Jarocinie dwanaście lat temu. Mistrz Lech Janerka wraca do Jarocina!

Pierwszą gitarę basową wystrugał sobie z... kwietnika. Było to na początku lat 80. Wokalista, basista, kompozytor i autor tekstów intrygujących swobodnymi skojarzeniami słowno-  fonetycznymi pierwszy raz wystąpił w Jarocinie w 1985 roku z Klausem Mitffochem, w roku     wydania płyty uznawanej za jedną z najważniejszych w historii polskiego rocka.  Rok później   nagrał solowy album „Historia podwodna”, który uzyskał podobny status.  

Kolejne lata obfitowały w nowe wydawnictwa artysty. W 1987 r. nagrał płytę „Piosenki”, którą wydano ze względu na problemy z cenzurą dopiero po dwóch latach. Następny album – „Ur” poświęcony tytułowemu sumeryjskiemu miastu, ukazał się w roku 1991. Krążek różnił się stylistycznie od poprzedniej i późniejszej twórczości. Aranżacje stały się agresywne industrialne, momentami przytłaczające, pojawiło się sporo brzmień elektronicznych. Muzyk  wydał także albumy: „Bruhaha” (1994 r.), „Dobranoc” (1997 r.) oraz „Fiu   fiu” (2002 r.).

Ostatnią studyjną płytą Lecha Janerki jest krążek „Plagiaty”, który premierę miał w 2005 r. Album zawiera utwory skomponowane przez artystę w czasach młodzieńczych, natomiast teksty zostały napisane już współcześnie.

Pięknie jest, nieskromnie bardzo jest… występ tego wielkiego artysty dystansującego się od mainstreamu jest wydarzeniem bardzo rzadkim, wyczekiwanym i niezwykle wyjątkowym.                                  

            Jarocin Festiwal 2018, 13-15 lipca

            Motyw: Rotten
            3 dni, 4 sceny, ponad 50 koncertów i wydarzeń

            Zapraszamy!


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Jarocin dla Niepodleglej

Kategorie aktualności

Wydarzenia