Poszukiwania archiwum policyjnego, omijanie zasadzek, rozszyfrowanie hasła ewakuacji, popis umiejętności strzeleckich – to tylko kilka przygód, które przeżyli uczestnicy I Wielkopolskiego Rajdu Szlakiem Policji Państwowej. To wyjątkowe w skali kraju wydarzenie zorganizowano w podjarocińskich lasach, w sobotę, 13 kwietnia, w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Celem rajdu było upamiętnienie funkcjonariuszy Policji Państwowej II Rzeczpospolitej z Wielkopolski, którzy po napaści ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 r. dostali się do niewoli sowieckiej i wiosną 1940 r. zostali zamordowani przez NKWD w Twerze i pochowani w ośrodku wczasowym NKWD we wsi Miednoje. Wiosną 1940 r. Sowieci zamordowali prawie 6 000 wziętych do niewolo w 1939 r. policjantów Policji Państwowej II RP. Rajd upamiętniał jednocześnie przypadającą w 2019 r. 100. rocznicę powołania Policji Państwowej oraz 80. rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej.

Wydarzenie miało charakter pieszego marszu terenowego, połączonego z elementami gry terenowej i surwiwalu. 8-kilometrowa trasa prowadząca piękną Doliną Lutyni, rozpoczęła się w Słupi, a zakończyła w Witaszycach. - Każdy patrol biorący udział w rajdzie otrzymał plan ewakuacji policjantów Policji Państwowej i ich rodzin na wypadek wybuchu wojny we wrześniu 1939 r. Uczestnicy poruszając się po lesie oraz przemierzając Dolinę Lutyni wykonywali zawarte w planie ewakuacji zadania – informuje Tomasz Cieślak z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. - Musieli wczuć się w dramatyczne wydarzenia rozgrywające się od 1 do 27 września 1939 r. Do rozwiązania organizatorzy przygotowali liczne zagadki, a do pokonania były terenowe przeszkody – dodaje. Członkowie patroli m. in. sprawdzili swoje umiejętności w strzelaniu do tarczy, rzucie granatem, wpadali w licznie zastawiane przez NKWD zasadzki. Byli legitymowani przez żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy sprawdzali dokumenty. Rywalizowali także podczas dynamicznego strzelania z markera paitballowego. Zbierali z poukrywanych na trasie skrytek nieśmiertelniki i repliki symboli historycznych.

Po dotarciu na metę, uczestnicy mieli okazję wziąć udział w pokazie ratownictwa medycznego, a później w pikniku historycznym. We wnętrzach pałacu w Witaszycach przygotowany został pokaz umundurowania i broni przedwojennej Policji. Paweł Murawski z Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariatu w Radomiu przedstawił historię przedwojennej policji, a członkowie grupy zaprezentowali się w historycznym i specjalistycznym umundurowaniu. Poza gościnnym występem Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariatu w Radomiu, którzy zaprezentowali bardzo bogaty program edukacyjny, zaprezentowali się także rekonstruktorzy z Drużyny Tradycji 70 pp. z Pleszewa oraz członkowie Wielkopolskiej Kompanii Polskich Drużyn Strzeleckich im. H. Bagińskiego.

Najlepsze zespoły biorące udział w przedsięwzięciu otrzymały nagrody rzeczowe. I miejsce w rywalizacji zdobyła drużyna "Smerfy - Dwójka Jarocin" z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Witaszyce. II miejsce wywalczyły "Zielone Sowinki" - patrol z Sowiny Błotnej, a III  - "Dwójka Jarocin" z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie.

Organizatorami rajdu byli: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Komenda Powiatowa Policji w Jarocinie, Gmina Jarocin, Powiat Jarociński, Muzeum Regionalne w Jarocinie.

Partnerami rajdu byli: Pałac i Hotel w Witaszycach oraz Słupi, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie, Stowarzyszenie Przyjaciół „Dwójki”, Polskie Drużyny Strzeleckie Kompania Wielkopolska, Drużyna Tradycji 70 pp. z Pleszewa, OSP KRG Witaszyce.

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia