Gmina Jarocin zajęła wysokie - 40. miejsce w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce. Od 2016 roku, kiedy opublikowany został poprzedni ranking, Jarocin awansował aż o 439 miejsc. W samej Wielkopolsce w kategorii gmin miejsko-wiejskich Jarocin uplasował się na 10. miejscu, wyprzedzając m.in. Swarzędz, Kępno czy Śrem.

- To kolejny ranking, który potwierdza dobrą kondycję finansową gminy Jarocin – podkreśla burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.  - Ta kondycja jest bardzo dobra, mimo wielu inwestycji, które realizujemy, ale też dlatego, że skutecznie pozyskujemy środki zewnętrzne na ich wykonanie – dodaje włodarz gminy. 

W kategorii gmin miejsko-wiejskich klasyfikacji poddanych zostało 628 samorządów. Ocena ich kondycji finansowej oparta została o 7 wskaźników, wyliczonych dla każdej jednostki samorządowej na podstawie danych z Regionalnych Izb Obrachunkowych. Pod uwagę wzięto m.in. relację nadwyżki operacyjnej do ogólnych dochodów samorządu, a także udział wydatków inwestycyjnych, czy relację zobowiązań w ogólnych wydatkach gminy.

Wydawnictwo jest przygotowywane przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie oraz Krajową Radą Regionalnych Izb Obrachunkowych we współpracy z Instytutem Studiów Wschodnich – organizatorem Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie i Forum Ekonomicznego w Krynicy.

To już druga edycja rankingu. W pierwszej wykorzystano dane z 2016 roku, teraz ocena kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego została przygotowana na podstawie możliwie najbardziej aktualnych danych, czyli za rok 2018.

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia