5 września minęła 74. rocznica śmierci, pochodzącego z Wilkowyi, kaprala Franciszka Matuszaka, który zginął w Wittes od strzału niemieckiego snajpera. Podczas ostatniej wizyty delegacji samorządowców Gminy Jarocin w zaprzyjaźnionym francuskim mieście Libercourt, burmistrz Adam Pawlicki odwiedził Wittes, gdzie znajduje się obelisk upamiętniający pięciu Polaków poległych w walkach o to miasteczko. Wśród tych Polaków był kpr. Franciszek Matuszak.

Franciszek Matuszak, jako dowódca czołgu, walczył w 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka. Wziął udział w bitwie pod Falaise, która doprowadziła do przełamania niemieckiej obrony w Normandii i wyjścia aliantów na linię Sekwany, a później Renu. Kpr. Franciszek Matuszak zginął 5 września 1944 roku w Wittes od strzału niemieckiego snajpera. Pochowany został w Langannerie na największym polskim cmentarzu wojennym we Francji wśród innych żołnierzy gen. Maczka. W marcu 2016 roku jarocińscy radni zdecydowali o nadaniu nazwy: kpr. Franciszka Matuszaka jednej z ulic w Jarocinie. Jego imieniem nazwana została ulica, łącząca ul. Św. Ducha oraz ul. Bohaterów Jarocina.

 

Franciszek Matuszak

 

Franciszek Matuszak

 

Obelisk upamiętniający poległych żołnierzy w Wittes we Francji

 

Skrzyżowanie ulic i pola, na którym pochowani byli zabici żołnierze przez pierwszych kilka lat. Następnie przeniesiono groby na cmentarz żołnierzy polskich poległych we Francji.

 

Wieża kościelna, z której został zastrzelony kapral Franciszek Matuszak – 5 września 1944 roku przez niemieckiego snajpera

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia