Akademia Gitary to coś więcej niż tylko zestaw muzycznych wydarzeń, których latem możemy naliczyć wiele. Każdego lata festiwal dociera z sześcioma strunami do kilkudziesięciu miejsc Wielkopolski, co czyni go jedynym w Europie tej rangi wydarzeniem muzycznym z gitarą na pierwszym planie. Tradycyjnie gitarowe dźwięki usłyszymy także w Jarocinie.

Nieodłącznym elementem Akademii Gitary jest Kurs Mistrzowski, który także odbędzie się w Jarocinie. Stanowi wyjątkową okazję do szlifowania umiejętności pod okiem międzynarodowej kadry nauczycielskiej, w której skład wchodzą najlepsi pedagodzy i uznani na całym świecie gitarzyści.

 

Z GITARĄ W TLE: „THE ROLLING STONES: OLÉ, OLÉ, OLÉ!”

Data: 20 sierpnia 2017
Godzina: 18:00
Miejsce: Jarocin - Kino Echo
Jednym z wydarzeń towarzyszących tegorocznemu Festiwalowi Akademia Gitary będzie cykl filmowy z gitarowym brzmieniem w tle. Wielkopolskie kina studyjne i domy kultury przez 5 festiwalowych tygodni pokażą filmy, które powinien zobaczyć każdy miłośnik 6 strun. Na gitarowej liście znalazły się m.in. takie filmy jak „Sugarman”, „Gimme Danger”, „The Rolling Stones”, „Vengo”, „Patti Smith”, „Once”, „Będzie głośno”, „Argentyna, Argentyna” czy „Jimi: all is by my side”. W sumie odbędzie się ponad dziesięć seansów w Poznaniu, Jarocinie, Wągrowcu, Krotoszynie i Pleszewie.

Wyreżyserowany przez debiutującego na wielkim ekranie, doświadczonego muzycznego dokumentalistę Paula Dugdale’a film „The Rolling Stones Olé, Olé, Olé!” to kronika niezwykle barwnej muzycznej podróży. W 2016 roku The Rolling Stones wyruszyli w trasę koncertową po Ameryce Łacińskiej. Grupa dała widowiskowe występy m.in. w Chile, Argentynie czy Brazylii. Ukoronowaniem tournée był występ na Kubie – miejscu, gdzie za słuchanie rockmanów można było niegdyś trafić do więzienia. Tuż po oficjalnym ogłoszeniu, kubańscy fani oszaleli, a samo widowisko w Hawanie przyszło zobaczyć aż 1 200 000 ludzi!


***

Duo Melis
21.08.2017, godz. 19:30
Kościół św. Marcina

Tego duetu nie trzeba przedstawiać publiczności Akademii Gitary. Hiszpańska gitarzystka Susana Prieto i grecki gitarzysta Alexis Muzurakis znów oczarują słuchaczy muzyką na dwie gitary. To z pewnością najlepszy duet gitarowy na świecie. Jako Duo Melis zadebiutowali w 1999 roku na Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Volos (Grecja). Od tego czasu występowali w wielu prestiżowych salach na całym świecie, takich jak Filharmonia Berlińska, Sala Czajkowskiego w Moskwie czy Sala Koncertowa Merkin w Nowym Jorku. Koncertują i udzielają lekcji mistrzowskich na międzynarodowych festiwalach gitarowych w Europie i Ameryce. Zdobywali liczne nagrody – razem i osobno. 

***

Młodzi Wirtuozi Gitary: Andrzej Grygier / Pablo Márquez
22.08.2017, godz. 19:30
Kościół św. Marcina

Koncerty z cyklu „Młodzi wirtuozi gitary” przedstawiają najbardziej obiecujących młodych gitarzystów klasycznych. Wierzymy, że prezentowane przez nas młode talenty już niedługo zawładną sercami słuchaczy na całym świecie. 
Andrzej Grygier jest laureatem konkursów gitarowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Urodził się w Lesznie w 1998 roku. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 7.Do tej pory miał okazję pracować z wieloma wybitnymi muzykami. Jest m.in. stypendystą Prezydenta Miasta Leszna. Za osiągnięcia artystyczne otrzymał również Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Występował podczas X Rosyjsko-Polskiego Festiwalu „Młodzieżowa Akademia Muzyki” w Moskwie, w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze oraz na Zamku Królewskim i Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Pablo Márquez uważany jest za jednego z najbardziej utalentowanych i wszechstronnych wirtuozów gitary. Wybitny interpretator muzyki współczesnej. Koncertował w ponad 40 krajach, w najbardziej prestiżowych salach. Regularnie współpracuje z grupami takimi jak Ensemble Intercontemporain. Jest zapraszany do występowania jako solista ze znakomitymi orkiestrami i zespołami. Jego ciągłe zaangażowanie w wykonawstwo muzyki współczesnej doprowadziło do kilku prawykonań i bliskiej współpracy z największymi kompozytorami naszych czasów. Artysta będzie gościem Akademii Gitary po raz pierwszy.

***

Młodzi Wirtuozi Gitary: Daniel Egielman / Judicaël Perroy 
23.08.2017, godz. 19:30
Kościół św. Marcina

Świetnie zapowiadającym się gitarzystą, który zagra podczas tegorocznej Akademii Gitary jest Daniel Egielman. Młody muzyk studiuje obecnie na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Marco Tamayo. Uczestniczył m.in. w koncertach w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Operze Bałtyckiej czy w Pałacu Prezydenckim. Jego studia na Mozarteum są współfinansowane ze środków Prezydenta Miasta Gdańska w ramach programu stypendialnego im. Gabriela Daniela Fahrenheita. 

Judicaël Perroy stał się powszechnie znany jako wybitny wirtuoz gitary klasycznej i muzyk, który posiada na swoim koncie nagrody z kilku prestiżowych konkursów międzynarodowych. W 1997 roku zdobył nagrodę na 15th Guitar Foundation of America International Competition and Convention, która pozwoliła mu na trasę po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie z ponad sześćdziesięcioma koncertami i kursami mistrzowskimi. 

***
Marco Antonio San Nicolas / ARTIS GuitarDuo
24.08.2017, godz. 19:30
Kościół św. Marcina

Marco Antonio San Nicolás rozpoczął swoją karierę jako gitarzysty koncertowego w wieku 12 lat. Od tamtej pory koncertuje w Hiszpanii, krajach Europy, Ameryki Płn, Ameryki Środkowej i Azji, również w tak prestiżowych salach jak Meyerhoff Symphony Gall w Baltimore oraz the Symphonic Gall w National Auditorium w hiszpańskim Madrycie. 
Artysta dzielił występy z takimi gwiazdami gitary jak B.B. King, George Benson czy Paco de Lucia. Grał również jako solista z wieloma orkiestrami, w tym z Baltimore Symphony Orchestra. 

ARTIS GuitarDuo - Duet Julii i Christiana Zielinski to żywiołowe i pełne emocji koncerty muzyki klasycznej na najwyższym poziomie wykonawstwa. Są perfekcyjnie zgrani ze sobą, tworząc intensywną, ale i intymną atmosferę koncertową, która od razu przykuwa uwagę publiczności.
Artyści są laureatami wielu pierwszych i drugich nagród na międzynarodowych konkursach muzycznych we Włoszech, Hiszpanii, Lichtensteinie czy Niemczech, co potwierdza ich niezwykłe umiejętności.

***

Andrea de Vitis / Petrit Ceku
25.08.2017, godz. 19:30
Kościół św. Marcina

Andrea de Vitis to młody gitarzysta włoskiego pochodzenia, uczeń samego mistrza Paolo Pegoraro. W ciągu ostatnich kilku lat wygrał ponad 30 nagród w międzynarodowych konkursach w Almerii, Wiedniu, Budapeszcie i innych krajach Europy. Koncertował już w Polsce, gdzie zdobył wielkie uznanie publiczności oraz mistrzów gitary. Artysta imponuje precyzją gry oraz wspaniałą wirtuzerią. W 2015 roku nagrał pierwszą solową płytę, która została świetnie przyjęta zarówno przez krytyków jak i słuchaczy.

Petrit Çeku to artysta pochodzący z Kosowa. Jego bałkańskie korzenie można dostrzec w grze pełnej pasji i temperamentu. Jednocześnie artyście nie można odmówić precyzji i niezwykłych możliwości technicznych. Petrit jest uczniem jednego z najwybitniejszych współczesnych gitarzystów klasycznych – Manuela Barrueco. O jego nieprzeciętnych umiejętnościach świadczą także nagrody zdobywane na wielu międzynarodowych konkursach. Z recitalem solowym oraz w towarzystwie znakomitych orkiestr artysta występował w wielu krajach Europy i Ameryki Północnej. Pierwszy album gitarzysty, wydany przy współpracy z prestiżową amerykańską wytwórnią Naxos Record, został uhonorowany nagrodą Orkiestry Filharmonicznej Zagrzebia.

*** 

Koncert finałowy Kursu Mistrzowskiego
26.08.2017, godz. 19:00
Pałac Radolińskich

***

Z GITARĄ W TLE: „PATTI SMITH: SEN ŻYCIA”

27 sierpnia 2017, godz. 18:00

Jarocin - Kino Echo

Jednym z wydarzeń towarzyszących tegorocznemu Festiwalowi Akademia Gitary będzie cykl filmowy z gitarowym brzmieniem w tle. Wielkopolskie kina studyjne i domy kultury przez 5 festiwalowych tygodni pokażą filmy, które powinien zobaczyć każdy miłośnik 6 strun. Na  gitarowej liście znalazły się m.in. takie filmy jak „Sugarman”, „Gimme Danger”, “The Rolling Stones olé, olé, olé!”, „Vengo”, „Patti Smith”, „Once”, „Będzie głośno”, „Argentyna, Argentyna” czy „Jimi: all is by my side”. W sumie odbędzie się ponad dziesięć seansów w Poznaniu, Jarocinie, Wągrowcu, Krotoszynie i Pleszewie.

PATTI SMITH: SEN ŻYCIA

Po kilkunastu latach spędzonych na prowincji i długiej żałobie po mężu 60-letnia Smith powraca na scenę. Fotograf mody Steven Sebring zaczął realizować jej filmową biografię 11 lat temu. Znana jako trudna i nieprzystępna, Smith okazuje się wspaniałą i dowcipną kompanką. Reżyser towarzyszy w jej licznych podróżach i w trasie koncertowej. W efekcie wieloletniego procesu powstał wielowarstwowy, poruszający obraz, wiele mówiący o jednej z nielicznych żyjących ikon artystycznej sceny Manhattanu lat 70. Miłość do ludzi, którzy stworzyli legendę Nowego Jorku, wypełnia cały film Sebringa.

*** 

Carlos Piñana: flamenco
31.08.2017, godz. 19:00
JOK Jarocin

Carlos Piñana: Gitara flamenco
Trio: taniec i instrument perkusyjne

Carlos Piñana pochodzi z rodziny o znakomitej tradycji flamenco. Jest wnukiem Antonia Piñany (ojca) oraz synem słynnego gitarzysty Antonia Piñany (syna). Od dzieciństwa żył i oddychał flamenco, a jego pierwszym nauczycielem był jego ojciec.

Brał udział w projektach z takimi muzykami jak: Yungchen Lhamo (Tybet), Fathy Salama (Egipt), Estrella Morente, Juan Manuel Canizares, Carles Benavent, Javier la Torre, José Antonio, Jorge Pardo, Naseer Shamma (Irak), Miles Jay (U.S.A.), Andalusi de Fez (Maroko).

Jako solista nagrał 6 płyt: “ El Cuidado de Una Esencia” (1996)- nagrana dla jego dziadka, “Cal-libiri” (1999), “Palosanto" (2001), “Mundos Flamencos” (2003), “Mi Sonanta” (2009) i “Manos Libres” (2011). Wydał on również książkę „Mi Sonanta” razem z RGB Art. Visual. Napisał muzykę do filmu Juana Manuela Chumilli „Desnudos”. Skomponował, wyreżyserował i przetłumaczył muzykę z “Póker Flamenco”, “A tiempo de Fuego”, “A Compás del Poeta”, “Penélope” i “El Celoso Extremeño” dla hiszpańskiego baletu z Murci.

Obecnie Carlos Piñana łączy swoją pracę artysty ze swoją działalnością jako profesor gitary flamenco przy konserwatorium Murci. Jest również dyrektorem Międzynarodowej Akademii i Fundacji “Cante de las Minas” i koordynatorem Międzynarodowego konkursu gitarowego flamenco “Niño Ricardo” i międzynarodowego festiwalu “Guitarras en el Almudí”.

*** 

JULIA PIETRUCHA
Data: 08 września 2017
Godzina: 19:00
Miejsce: Jarocin - JOK

Jest nam niezwykle miło gościć tę najmniejszą z gitar na Festiwalu. A wszystko za sprawą niezwykle wrażliwej i utalentowanej Julii Pietruchy. Subtelne dźwięki ukulele, na którym zagra artystka, pozwolą na chwilę się zatrzymać i uciec od codzienności. Będzie radośnie i słonecznie – nie zabraknie szumu morza i śpiewu ptaków. Julia jest bardzo dziewczęca, ale momentami bywa też zadziorna. Podczas tego bardzo intymnego koncertu usłyszymy utwory płynące prosto z serca. To będzie muzyczna podróż do miejsc, do których artystka dotarła dzięki temu niepozornemu instrumentowi. Julia z pewnością zaczaruje swoim głosem i tekstami, które pisze sama. To szczery głos młodego pokolenia, ale też muzyka dla wrażliwego odbiorcy w każdym wieku.

JULIA PIETRUCHA

Zasłynęła jako aktorka serialowa i filmowa. W kwietniu 2016 roku samodzielnie wydała swój debiutancki album „Parsley” zainspirowany kilkumiesięczną podróżą po Azji. Płyta zawiera 15 autorskich piosenek w balladowym klimacie pop, z elementami folku i kojącymi dźwiękami ukulele. Album spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem krytyki i został scharakteryzowany jako zaskakujący i porywający. Następstwem udanego debiutu było zaproszenie na Open’er Festival, gdzie pierwszy koncert artystki z entuzjazmem przyjęła ponad tysięczna publiczność. W kolejnych tygodniach singiel „On My Own” promujący płytę „Parsley” na stałe zagościł na Liście Przebojów Programu 3 Polskiego Radia. Akademia Muzyczna Trójki uhonorowała Julię swoją najważniejszą coroczną statuetką – Mateuszem 2016 w kategorii Muzyka Rozrywkowa – Debiut, za „unikatową wrażliwość i udowodnienie sobie i światu, że można inaczej”. Po zagraniu kilku koncertów Julia ruszyła jesienią 2016 roku oraz wiosną 2017 roku w regularne klubowe trasy koncertowe, które okazały się być ogromnym sukcesem.

Bilety w cenach: 35 zł (I pula), 45 (II pula)

Dostępne: www.bilety24.pl, www.ticketpro.pl, www.eventim.pl, www.biletomat.pl, www.ebilet.pl, www.biletin.pl, www.kupbilecik.pl oraz w sklepach sieci Empik, Saturn, Media Expert i Media Markt, a także w JOK Jarocin.


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Mapa Inwestycji w Gminie Jarocin

Kategorie aktualności

Wydarzenia