Termin:
Miejsce: Zespół Szkół nr 1 w Jarocinie. Franciszkańska 1, 63-200 Jarocin.


Teatr Polska - to projekt Instytutu Teatralnego, który od lat z powodzeniem przywozi do Jarocina najlepsze sztuki z całego kraju. W tym roku będzie można obejrzeć przedstawienie „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego, w wykonaniu aktorów z Legnicy.

Polscy reżyserzy – Wilam Horzyca, Kazimierz Dejmek, Adam Hanuszkiewicz, Konrad Swinarski – sięgali po Wyzwolenie” zawsze w chwilach wielkich dziejowych przemian. Napisany już po „Weselu” tekst był dyskusją z polską tradycją romantyczną, nowym spojrzeniem na kwestię narodowego wyzwolenia, które można rozpatrywać nie tylko w kategoriach politycznych, ale także intelektualnych, duchowych, światopoglądowych. Język „Wyzwolenia” – archaizujący, patetyczny, przeładowany metaforami – jest dla współczesnych odbiorców trudny do przyswojenia. Obrazy, które składają się na sztukę, przestały być czytelne; zamiast wzbudzać żywe emocje, budują dystans między sceną a widownią. Z tych przyczyn Magdalena Drab, utytułowana legnicka dramatopisarka (laureatka m.in. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2017), pod kierunkiem reżysera Piotra Cieplaka przygotowała dla potrzeb inscenizacji w Teatrze im. Modrzejewskiej w pewnym sensie nowy tekst. Jest on oparty ściśle na konstrukcji „Wyzwolenia”, zawiera liczne fragmenty pierwotnego dzieła, ale ostatecznie tworzy nową, autorską całość, odpowiadającą problematyce dzieła Wyspiańskiego we współczesnym ujęciu. Piotr Cieplak, reżyser Teatru Narodowego w Warszawie, nie waha się swoimi spektaklami zadawać najistotniejszych pytań dotyczących naszego życia zbiorowego, polskich wartości i mitów.

Spektakl „Wyzwolenie” będzie można obejrzeć w auli Zespołu Szkół nr 1 w Jarocinie, ul. Franciszkańska 1 – we wtorek 5 listopada, o godz. 18.00. Miejscówki, a jest ich tylko 100, są do odebrania w kinie i bibliotece oraz na www.bilety24.pl/teatr/wyzwolenie--54480

Projekt Instytutu Teatralnego „Teatr Polska” ma w naszym mieście wielu fanów. W Jarocinie realizują go od lat Stowarzyszenie Jarocin XXI oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin.

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Wydarzenia

Na skróty

videojarocin

Materiały wideo