Termin:
Miejsce: Kino Echo. Gołębia, 63-200 Jarocin.


Bielty w cenie 10 zł.

W tym roku raz w miesiącu kawiarnia Filmowa zamieniała się w salę kinową. W cyklu „W starym kinie” wyświetlane były tu filmy z 20-lecia międzywojennego. Przedsięwzięcie, wpisujące się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości, zakończy projekcja filmu „Bartek Zwycięzca” z muzyką na żywo w wykonaniu Kwartetu Jorgi.

Gdy w 1918 Polska, a w 1919 również Wielkopolska, odzyskała niepodległość nasi przodkowie bawili się na całego. W Jarocinie działało wówczas 20 kawiarni i restauracji, był teatr kinematograficzny, teatr gier świetlnych, a w 1929 powstało kino. Jarociniacy chodzili na spektakle teatralne, które gościły w naszym mieście, śpiewali w chórach i grali w orkiestrach, chodzili na bale i potańcówki organizowane przez kawiarnie i restauracje oraz liczne stowarzyszenia i bractwa. Kino przed wojną było szalenie popularne, jego sala mieściła ponad 400 widzów, a do kina chodzili wszyscy: burmistrz, urzędnicy, subiekci i panny służące. 

W cyklu „W starym kinie” wyświetlane były przedwojenne perełki, zdigitalizowane w ramach projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”, w którym utrwalono na nośniku cyfrowym i udostępniono szerokiej publiczności najcenniejszego zbioru FN. Były to: „Księżna Łowicka”, „Ada, to nie  wypada”, „ABC Miłości” „Jadzia”, „Dwie Joasie”, „Przez łzy do szczęścia” czy przedwojenny film grozy „U kresu drogi” i w końcu „Bestia” z Polą Negri. Na finał czeka prawdziwy rarytas: „Bartek Zwycięzca” z muzyką na żywo w wykonaniu Kwartetu Jorgi.  A muzyka będzie nie byle jaka - folkowa na motywach wielkopolskich, zapisanych przez Oskara Kolberga. Specjalnie przygotowana ścieżka dźwiękowa grana do „Bartka Zwycięzcy” w całości zainspirowana i oparta jest na wielkopolskiej muzyce ludowej, na melodiach zapisanych i opublikowanych przez Oskara Kolberga w latach 1875-1882 ( w 7 tomach "Wielkie Księstwo Poznańskie").

Zagrają:

Anna Szmatoła – wiolonczela,

Kuba Majda – klarnet,

Waldemar Rychły – gitara.

Kino Echo, 2 grudnia, godzina 17:00, bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie kina.

Projekt  Filmoteki Narodowej współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Projekt dofinansowany przez Gminę Jarocin.

 

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Jarocin dla Niepodleglej

Wydarzenia

Na skróty

videojarocin

Materiały wideo