Termin:
Miejsce: Kawiarnia Filmowa. Gołębia, 63-200 Jarocin.


Kolejne spotkanie ze sztuką z cyklu „Kobiety i historia sztuki” odbędzie się w czwartek 14 marca, o godzinie 17.00, w Kawiarni FILMOWA - Kino ECHO. Tym razem spotkamy się z kobietami wyzwolonymi – Leonorą Fini i Firdą Kahlo.

Leonor Fini - to jedna z najczęściej fotografowanych kobiet XX wieku. Kobieta wyzwolona. Kobieta demon. Prowokatorka i celebrytka. Na pierwsze spotkanie z surrealistami włożyła kardynalskie pończochy. Spodobało się, miała wstąpić w ich szeregi i zostać jedną z muz, ale wybrała niezależność. Zawsze na bakier z modami w sztuce i artystycznymi trendami, uparcie pozostała wierna własnemu stylowi. Romansowała z Maksem Ernstem, przyjaźniła się z Salvadorem Dalim i Galą, Picassem, Cartier-Bressonem. Ulubienica wielkich projektantów mody: Diora, Rochas, Schiaparelli, dla której zaprojektowała słynny flakon na perfumy.

 

 Frida Kahlo, żona znanego malarza Diego Rivery, nigdy nie wyszła poza sferę autobiografii. Przelała na płótno całe swoje udręczone wnętrze. Przez swoje krótkie życie bardzo cierpiała fizycznie i psychicznie, często w samotności. Czy cierpienie może być twórcze? Wydaje się, że nikt inny nie udowodnił tej tezy lepiej niż Frida Kahlo. Jej życie było naznaczone chronicznym bólem. Chciała być lekarzem, przez całe życie była pacjentką. Żyła umierając - stwierdzili jej przyjaciele. Na jej obrazach często prawda i fikcja mieszają się tworząc specyficzną rzeczywistość. Bogatą wyobraźnię artystki kształtowała ludowa sztuka meksykańska i kultura prekolumbijska. 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Jarocin dla Niepodleglej

Wydarzenia

Na skróty

videojarocin

Materiały wideo