Termin:
Miejsce: Kamienica Kultury. Rynek 17, 63-200 Jarocin.


8 grudnia został wczoraj ustanowiony uchwałą Rady Miejskiej w Jarocinie Dniem Pamięci o Wypędzonych Jarociniakach.

8 grudnia przypada 80. rocznica rozpoczęcia przez niemieckich okupantów wypędzeń jarociniaków do Opoczna i innych miejscowości Generalnego Gubernatorstwa. W pierwszym transporcie w grudniu 1939 roku w wagonach bydlęcych i towarowych zostało wywiezionych około 1200 mieszkańców powiatu jarocińskiego. Już wcześniej, bo w październiku 1939 roku z Jarocina do łódzkiego getta wywiezionych zostało prawie 60 jarocińskich Żydów.

Rada Miejska w Jarocinie ustanowiła dzień 8 grudnia Dniem Pamięci o Wypędzonych Jarociniakach. W związku z tym w niedzielę 8 grudnia o godz. 12.00 w kościele pw. św. Antoniego z Padwy (kościele oo. franciszkanów) zostanie odprawiona msza św. w intencji wypędzonych jarociniaków i tych, którzy ich przyjęli do swoich domów w Opocznie i na Ziemi Opoczyńskiej. Po mszy św. na ścianie budynku obecnego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie zostanie odsłonięta ufundowana przez Gminę Jarocin tablica upamiętniająca wypędzenia.

Także w niedzielę 8 grudnia o godz. 16.00 w Kamienicy Kultury Jarocin Rynek odbędzie się pokaz 50-minutowego filmu dokumentalnego o wypędzeniach jarociniaków do Opoczna. Wstęp wolny. 

12 grudnia na ścianie budynku na opoczyńskim rynku zostanie odsłonięta przez burmistrzów Jarocina tablica upamiętniająca mieszkańców Ziemi Opoczyńskiej, którzy przyjęli do swoich domów jarociniaków.

Muzeum Regionalne w Jarocinie (II piętro ratusza) prosi o kontakt osoby, które były wypędzone lub ich rodziny, w celu spisania lub nagrania ich wspomnień.  


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Wydarzenia

Na skróty

videojarocin

Materiały wideo