Termin:
Miejsce: Rynek w Jarocinie. Kino Echo, 63-200 Jarocin.


Już po raz trzeci w Jarocinie odbędzie się akcja Żonkile – ogólnopolska akcja Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie upamiętniająca wybuch powstania w warszawskim getcie – 19 kwietnia 1943 r. W tym roku przypada 75. rocznica tego wydarzenia. Postanowiliśmy połączyć to wydarzenie z Rokiem Ireny Sendlerowej oraz uczcić pamięć o Żydach, mieszkańcach Ziemi Jarocińskiej.

Z tej okazji Stowarzyszenie Jarocin XXI, Muzeum Regionalne i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin zapraszają:

- 19 kwietnia na jarociński rynek, gdzie od godziny 10.00 będą rozdawane żywe kwiaty – żonkile, symbolizujące pamięć o Żydach z Ziemi Jarocińskiej, którzy zginęli podczas II wojny światowej – akcja Muzeum Regionalnego w Jarocinie.

- również 19 kwietnia, wieczorem w Kinie Echo w Jarocinie o godzinie 19.00 odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Historia Ireny Sendlerowej”, a po nim spotkanie z reżyserem Andrzejem Wolfem. Bilety w cenie 7 zł.

Film dokumentalny o Irenie Sendlerowej, polskiej działaczce społecznej odznaczonej medalem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata, która w czasie wojny ocaliła 2,5 dzieci żydowskich od śmierci. Wywiad z Ireną Sendlerową jest przeplatany scenami inscenizowanymi. Ciekawostką jest że, wszystkie materiały archiwalne z getta warszawskiego zostały zrealizowane w czasie okupacji przez niemieckich operatorów na zamówienie wydziału propagandy III Rzeszy.

Andrzej Wolf - reżyser i operator filmowy. Pracował z Piotrem Łazarkiewiczem nad „Falą”, do Jarocina  i festiwalu wrócił z „Podróż w czasie”. W rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim porozmawiamy z nim o jego najnowszym filmie o Irenie Sendlerowej.


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Jarocin dla Niepodleglej

Wydarzenia

Na skróty

videojarocin

Materiały wideo